Coraz bliżej ukończenia nowego kompleksu szpitala na Bielanach

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Prace nad nowymi obiektami Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach idą pełną parą. Mimo utrudnień związanych z obostrzeniami sanitarnymi, efekty prac są widoczne gołym okiem. Gotowy jest już pawilon dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych. Obecnie służby inwestora, marszałkowskiej spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, są na etapie sprawdzania, czy przeprowadzone prace przebiegły zgodnie z planem i zostały odpowiednio zrealizowane. Pawilon ma zostać oddany do użytku w lipcu.

– Inwestycja na Bielanach postępuje mimo trudności kadrowych firm wykonawczych, wynikających z wciąż obecnych obostrzeń przeciwepidemicznych, oraz problemów z dostawami materiałów i podzespołów. Liczymy się z opóźnieniami, ale mam nadzieję, że tegoroczny termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany – mówi marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

Ukończony jest już nowy budynek administracyjny, w którym choć jeszcze nie wszystkie pomieszczenia są wykorzystywane, to niektórzy już się tu przenieśli. Działa tu pracownia cytostatyczna, przeniesiona ze szpitala zakaźnego. Przygotowywane są w niej leki, wykorzystywane w chemioterapii onkologicznej. Mieści się tu robot apteczny, który ma być głównym elementem przyszłej centralnej apteki lecznicy. Niedługo dostarczone mają zostać zakupione we Włoszech ostatnie elementy robota. Jeszcze latem ma odbyć się jego próbny rozruch.

Aktualnie na etapie procesu weryfikacji inwestorskiej jest segment zakaźny. Zostały w nim zastosowane odpowiednie zabezpieczenia, które mają zapewnić całkowite bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Pacjenci z chorobami wysokozakaźnymi będą mieli tam specjalnie wydzielone sale, do których prowadzić będzie oddzielone wejście ze śluzami. Będą wyposażone w respiratory. Jak podkreśla koordynator ds. chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym dr Joanna Petelska-Michorzewska, na decyzję o zastosowaniu takich rozwiązań miały wpływ doświadczenia ostatnich miesięcy, nabyte w związku z epidemią koronawirusa. 

Z kolei w budynku głównym działają już m.in. windy czy instalacje w salach operacyjnych. Trwają tam ostatnie prace wykończeniowe, podobnie jak w budynku oddziałów psychiatrycznych. Pawilon psychiatryczny ma zostać ukończony późną jesienią, z kolei budynek główny – w grudniu. Oba te obiekty połączone będą ze sobą napowietrznym łącznikiem. Obecnie gotowy jest już jego stalowy szkielet zbudowany z prefabrykatów, który na wysokości pierwszego piętra podtrzymują betonowe dźwigary. Niedługo ruszą prace nad montażem szklanych elementów konstrukcji.

Przy realizacji wielkiego projektu, jakim jest budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, zatrudnionych jest obecnie około 130 pracowników budowy. Firmy zajmujące się jego wykonaniem, w związku z trwającą epidemią, skróciły czas pracy robotników i zapewniły im środki ochrony osobistej. Na poszczególnych odcinkach budowy wprowadzono limity osób, które mogą na nich przebywać. W stałym użyciu są również preparaty do dezynfekcji.

Koszt budowy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wynosi 560 mln zł, z czego około 200 mln zł to kwota na pokrycie kosztów zakupu i montażu nowoczesnego sprzętu medycznego. To obecnie najważniejsza inwestycja województwa w sektorze służby zdrowia, a możliwa jest dzięki samorządowemu wojewódzkiemu programowi modernizacji najważniejszych w placówek służby zdrowia w kujawsko-pomorskiem, w ramach medycznego pakietu stulecia. Planowo prace mają zakończyć się w czwartym kwartale 2020 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *