Cofanie liczników. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności

112 Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od stycznia 2020 r. funkcjonariusze drogówki mają obowiązek podczas każdej kontroli spisywać stan licznika auta i porównywać go z poprzednimi danymi w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób na terenie powiatu chełmińskiego codziennie wpadają kolejni kierowcy, którzy manipulowali przebiegiem swoich pojazdów. Cofanie liczników w samochodach i motocyklach to przestępstwo, za które grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Jeszcze kilka miesięcy temu zaniżanie stanu drogomierzy było nielegalne, ale nie wiązało się z żadną sankcją. Przebieg samochodu świadczy o zużyciu eksploatacyjnym i dlatego ma znaczący wpływ na jego wartość. W związku z tym wykształcił się osobliwy proceder oferowania usług przez nieuczciwych mechaników. „Naprawa licznika”, „korekta licznika” – takich ofert w rubrykach ogłoszeń nie brakuje.

REKLAMA


Od maja 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wymiany drogomierzy. Mechanik, a także ten, który zlecił sfałszowanie wskazań licznika, muszą liczyć się z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wagę problemu ujawniły dopiero nowe standardy kontroli drogowej – od początku roku codziennie policja informuje o kolejnych przypadkach „przekręcania” licznika. Rekordzista cofnął swój pojazd o prawie 1,5 mln km!

Także w powiecie chełmińskim padają niechlubne rekordy. 500 tys. km mniej niż podczas ostatniego badania technicznego wskazywał licznik autobusu zatrzymanego do kontroli w piątek 24 stycznia w Chełmnie. Policjanci obecnie wyjaśniają, jak doszło do takiej nieprawidłowości i kto jest za nią odpowiedzialny. Trzy dni później, w poniedziałek 27 stycznia, wpadli kolejni kierowcy, którzy poruszali się pojazdami z cofniętym licznikiem.

W każdym z nich odczytywana wartość była niższa niż ta, którą wskazywał drogomierz podczas ostatniego badania technicznego – informuje asp. Dorota Lewków, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie. – Obie nieprawidłowości zauważone zostały po godz. 09.00. Pierwsza z nich podczas kontroli fiata ducato w Podwiesku, natomiast druga w trakcie sprawdzenia osobowego citroena w Brukach Unisławskich.

Ingerencje w stan drogomierza mundurowi z Chełmna ujawniają niemal codziennie. Podczas kontroli mercedesa w Dolnych Wymiarach (18 stycznia) okazało się, że wskazuje on wartość mniejszą o ponad 100 tys. km niż podczas ostatniego badania technicznego. Z kolei w Wielkich Łunawach zatrzymany do sprawdzenia volkswagen miał na liczniku aż o 270 tys. km mniej. Policjanci za każdym razem sporządzają odpowiednią dokumentację, na podstawie której będą wyjaśniać, skąd wzięły się rozbieżności.

Od stycznia 2020 r. każdą wymianę licznika kilometrów należy zgłosić, składając oświadczenie o dacie i powodach tej wymiany pod rygorem odpowiedzialności karnej. W ustawie Prawo o ruchu drogowym czytamy, że „Wymiana drogomierza jest dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Wymiana drogomierza może nastąpić tylko na drogomierz sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu”. Po dokonaniu wymiany należy stawić się na stacji kontroli pojazdów w ciągu 14 dni. Diagnosta zgłasza nowy przebieg do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zostaje on w ten sposób „zalegalizowany”, jednak jeśli został sfałszowany, nie zwalnia to właściciela pojazdu od odpowiedzialności karnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *