Co z przebudową drogi Stolno-Lisewo? Będzie kontynuowana

Box2 Wiadomości
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Przebudowa odcinka o długości 14 km pochłonie prawie 70 mln zł, ale łączny koszt inwestycji to 140 mln zł. To ambitne przedsięwzięcie, które połączy powiaty chełmiński i wąbrzeski z węzłem autostradowym w Lisewie. Inwestycja realizowana jest dzięki wsparciu lokalnych samorządów i środków unijnych.

Umowę na przebudowę drugiego odcinka drogi podpisano we wtorek 19 stycznia 2021 r. Chodzi o 14 km odcinek Stolno-Lisewo, którego przebudowa pochłonie 70 mln zł. To jednak część znacznie większej inwestycji, czyli przebudowy 29 km trasy ze Stolna do Wąbrzeźna za łącznie 140 mln zł. Urząd marszałkowski nigdy wcześniej nie zagospodarował tak dużych środków finansowych na budowę drogi. Inwestycja będzie dofinansowywana w 75 proc. z funduszy unijnych. Jej realizacja nie byłaby także możliwa bez wsparcia lokalnych samorządów, m.in. gmin Lisewo i Stolno z powiatu chełmińskiego.

REKLAMA

W ramach przebudowy odcinka Stolno-Lisewo planowane jest poszerzenie drogi wojewódzkiej nr 548 do 7 metrów oraz zbudowanie poboczy. W Lisewie, na skrzyżowaniu ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńską, powstanie rondo. Ronda zostaną wbudowane także na przecięciu drogi wojewódzkiej z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice i Trzcianek. W Lisewie dodatkowo powstanie stacja meteorologiczna. W planach są także ścieżki pieszo-rowerowe.

– To  strategiczna inwestycja dla Chełmna, Wąbrzeźna i Brodnicy, ponieważ daje dostęp do autostrady – podkreśla wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Przekazanie placu budowy odbędzie się w najbliższych dniach. Przypominamy, że prace nad przebudową odcinka pomiędzy węzłem autostradowym w Lisewie a Wąbrzeźnem rozpoczęły się w listopadzie 2020 r. Przebudowa obydwu odcinków ma zakończyć się w grudniu tego roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *