Co w tym roku powstanie z funduszu sołeckiego gminy Chełmża?

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (ilustracyjne)

597 tys. zł – to wartość funduszu sołeckiego na 2019 r. w gminy Chełmża. Sołectwa otrzymają od 11 do 39 tys. zł. Na co pójdą te pieniądze?

Urząd Gminy Chełmża przedstawił szczegóły dotyczące tegorocznego funduszu sołeckiego. W 2019 r. w tej puli będzie ponad 597 tys. zł. O tym, na co pójdą te pieniądze, zdecydowali mieszkańcy poszczególnych sołectw podczas wrześniowych zebrań sołeckich.

REKLAMA

Kwoty, które przypadły sołectwom, są zróżnicowane od wielości sołectw. 11,6 tys. zł trafi do sołectwa Bogusławki. Najwyższe kwoty – 39 tys. zł – powędrują zaś do największych sołectw – Grzywna i Kończewice.

“Zasadnicze i podstawowe wydatki w prawie wszystkich sołectwach stanowią środki na bieżące utrzymanie świetlic wiejskich, a z tym związane wydatki na opał, energię, na środki czystości, wywóz nieczystości, czy też zaplanowane mniejsze i większe remonty w tych obiektach” – informuje Urząd Gminy Chełmża.

Sołectwa część swoich funduszy przeznaczą m.in. na poprawę estetyki wsi i utrzymanie w sezonie terenów zieleni. Przybędzie też sprzętów sportowych na terenach wypoczynkowo-rekreacyjnych we wsiach: Dziemiony, Liznowo i Pluskowęsy.

Sołectwa zaplanowały też fundusze na bieżące naprawy i doposażenie swoich placów zabaw. Nowa wiata stanie w tym roku przy świetlicy wiejskiej w Głuchowie. Mieszkańcy Kuczwał będą kontynuować prace przy zmodernizowanej świetlicy wiejskiej – zagospodarują i uporządkują teren przy niej. Urządzą też we wsi małą plażę.

Większość kwoty, która trafi do Zelgna, zostanie przeznaczona na kontynuację prac przy budowanej nowej remizie OSP w centrum wsi. Remonty i naprawy gminnych dróg i chodników czekają nas w Brąchnówku, a Januszewie – rozbudowa i modernizacja oświetlenia drogowego. We wsi Morczyny zostaną zaś zamontowane progi zwalniające.

Sołectwa planują też zakup sprzętu AGD do swoich świetlic. Sfinansują z funduszu sołeckiego także spotkania okolicznościowe, integracyjne, na wypoczynek dla dzieci i młodzieży, organizację spotkań sportowych i rekreacyjnych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Co w tym roku powstanie z funduszu sołeckiego gminy Chełmża?

  1. W tak krótkim tekście słowo sołectwo lub jego pochodne zostało użyte 14 razy. Aż nieprzyjemnie się to czyta od tych powtórzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *