Co w tym roku powstanie z funduszu sołeckiego gminy Chełmża?

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (ilustracyjne)

597 tys. zł – to wartość funduszu sołeckiego na 2019 r. w gminy Chełmża. Sołectwa otrzymają od 11 do 39 tys. zł. Na co pójdą te pieniądze?

Urząd Gminy Chełmża przedstawił szczegóły dotyczące tegorocznego funduszu sołeckiego. W 2019 r. w tej puli będzie ponad 597 tys. zł. O tym, na co pójdą te pieniądze, zdecydowali mieszkańcy poszczególnych sołectw podczas wrześniowych zebrań sołeckich.

REKLAMA

Kwoty, które przypadły sołectwom, są zróżnicowane od wielości sołectw. 11,6 tys. zł trafi do sołectwa Bogusławki. Najwyższe kwoty – 39 tys. zł – powędrują zaś do największych sołectw – Grzywna i Kończewice.

“Zasadnicze i podstawowe wydatki w prawie wszystkich sołectwach stanowią środki na bieżące utrzymanie świetlic wiejskich, a z tym związane wydatki na opał, energię, na środki czystości, wywóz nieczystości, czy też zaplanowane mniejsze i większe remonty w tych obiektach” – informuje Urząd Gminy Chełmża.

Sołectwa część swoich funduszy przeznaczą m.in. na poprawę estetyki wsi i utrzymanie w sezonie terenów zieleni. Przybędzie też sprzętów sportowych na terenach wypoczynkowo-rekreacyjnych we wsiach: Dziemiony, Liznowo i Pluskowęsy.

Sołectwa zaplanowały też fundusze na bieżące naprawy i doposażenie swoich placów zabaw. Nowa wiata stanie w tym roku przy świetlicy wiejskiej w Głuchowie. Mieszkańcy Kuczwał będą kontynuować prace przy zmodernizowanej świetlicy wiejskiej – zagospodarują i uporządkują teren przy niej. Urządzą też we wsi małą plażę.

Większość kwoty, która trafi do Zelgna, zostanie przeznaczona na kontynuację prac przy budowanej nowej remizie OSP w centrum wsi. Remonty i naprawy gminnych dróg i chodników czekają nas w Brąchnówku, a Januszewie – rozbudowa i modernizacja oświetlenia drogowego. We wsi Morczyny zostaną zaś zamontowane progi zwalniające.

Sołectwa planują też zakup sprzętu AGD do swoich świetlic. Sfinansują z funduszu sołeckiego także spotkania okolicznościowe, integracyjne, na wypoczynek dla dzieci i młodzieży, organizację spotkań sportowych i rekreacyjnych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Co w tym roku powstanie z funduszu sołeckiego gminy Chełmża?

  1. W tak krótkim tekście słowo sołectwo lub jego pochodne zostało użyte 14 razy. Aż nieprzyjemnie się to czyta od tych powtórzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *