Co nas czeka na maju w Chełmży? Nie tylko półmaraton!

Box2 Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Półmaraton Chełmżyński i Chełmżyńska Dziesiątka rozpoczynają sezon imprez plenerowych w mieście. Weźmie w nim udział ponad 200 biegaczy z różnych zakątków Polski. Co jeszcze czeka nas w maju w Chełmży?

224 – tyle osób zarejestrowało się do 24 kwietnia na chełmżyńskie biegi drogą elektroniczną. Liczba uczestników, którzy pobiegną 1 maja, może być jeszcze dłuższa. Zapisy będą prowadzone jeszcze w dniu zawodów.

REKLAMA

To będzie rekordowa edycja. Dla porównania: w 2018 r. zarejestrowało się 181 osób, a dwa lata temu 120. Jak będą wyglądać tegoroczne biegi?

Półmaraton, czyli bieg na dystansie 21,0975 km, został zaplanowany wokół Jeziora Chełmżyńskiego. Biegacze pobiegną przez: Chełmżę, Małą Grzywnę, Mirakowo, Sławkowo, Zalesie i Pluskowęsy. Półmaraton rozpocznie się o godz. 10 przy ul. Chełmińskiej w Chełmży. Meta będzie się znajdować na Rynku. Limit na pokonanie trasy to trzy godziny.

Chełmżyńska Dziesiątka, czyli bieg na 10 km, wyruszy o godz. 10.15. Wyznaczono następującą trasę: ul. Chełmińska do ul. 3 Maja, następnie drogą wojewódzką nr 551 i 649 do miejscowości Pluskowęsy i powrót tą samą drogą do Chełmży. Meta została wyznaczona także na chełmżyńskim Rynku. Limit to półtorej godziny. Trasa biegu to ścieżka pieszo-rowerowa.

Co jeszcze czeka nas w maju w Chełmży? 10 maja w sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się gala finałowa I przeglądu artystycznego “Scena dla Ciebie”. Eliminacje do niego zostały zaplanowane 26 kwietnia. Przegląd jest skierowany do dzieci szkół podstawowych w wieku 6-12 lat występujących w kategoriach: piosenka, recytacja, taniec, mini lista przebojów, cyrk i akrobatyka. Każdy ma pięć minut na swoją prezentację.

Od 8 do 15 maja Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży będzie obchodzić Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznej odsłony akcji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich to „#biblioteka”. Z tej okazji maj będzie miesiącem bez kar za przetrzymanie książek.

– Z umorzenia mogą skorzystać wszyscy, którzy zalegają z oddaniem bibliotecznych zbiorów – zapowiada Urszula Meszyńska, dyrektorka chełmżyńskiej biblioteki.

Z okazji Tygodnia Bibliotek zaplanowano m.in. spotkanie z Barbarą Gawryluk, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Początek 13 maja o godz. 11.15 w filii biblioteki dla dzieci i młodzieży przy ul. Bydgoskiej 7.

Poza tym filia organizuje konkurs plastyczny „Nakręceni na czytanie” popularyzujący utwory klasyki literatury. Żeby wziąć w nim udział, należy przygotować pracę ilustrującą przeczytaną książkę. Jest on skierowany do uczniów zerówek i klas I-VIII. Prace można dostarczać do 30 kwietnia. Laureatów poznamy 10 maja o godz. 16 w bibliotece dziecięcej.

25 maja zaś o godz. 14 w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury rozpoczną się eliminacje do mistrzostw Polski w grę planszową „Kingdomino”. To gra taktyczno-strategiczna dla całej rodziny. Udział jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.