Ciechocińskie tężnie zostaną wyremontowane

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Mikołaj Kuras

Ciechocińskie tężnie czeka rewitalizacja. Pod koniec 2021 roku mają zakończyć się prace, które przywrócą zabytkowym obiektom ich dawny blask. Umowa z wykonawcami została już podpisana.

Zespół największych w Europie drewnianych tężni zostanie niedługo wyremontowany. Pilnej modernizacji wymagają dwie z nich – nr 1 i nr 3. Roboty obejmą także budynek przepompowni solanki. 4 marca, podczas spotkania z udziałem marszałka województwa Piotra Całbeckiego i członka zarządu Sławomira Kopyścia, została podpisana umowa z wykonawcami. Prace mają ruszyć jeszcze w marcu.

REKLAMA

– Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, tworzącym niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Stan tężni wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja przywróci tężniom ich funkcję i pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Pracujemy nad procedurami i mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze i coroczne odnawianie niszczejących elementów tężni, by uniknąć sytuacji, jaką mamy obecnie – przejęliśmy tężnie, które od blisko czterdziestu lat nie były w ogóle remontowane – mówił marszałek Piotr Całbecki. 

W imieniu samorządu województwa, tężniami zarządza Uzdrowisko Ciechocinek i to ono jest inwestorem nadchodzącej rewitalizacji kompleksu. Z przetargu na wykonawcę wyłonione zostało konsorcjum firm z Płocka. Firma Remontowo-Budowlana Lipowski Sp. j., przy współpracy z Zakładem Usług Budowlanych Arbi Robert Zakrzewski oraz firmą Usługi Blacharsko-Dekarskie Marzena Seklecka, zajmą się pracami przy wspomnianych wcześniej obiektach. 

Dwie tężnie, które czekają na remont, mają po 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Oznaczona numerem 1 ma 655 metrów długości, a nr 3 – 363 metry – odtworzone zostaną na nich zniszczone elementy konstrukcyjne. Wymienione zostaną drewniane pale, naprawa obejmie również fundamenty. Pomosty górne i dolne, konstrukcje nośne i zbiorniki solankowe obejmie renowacja, a konstrukcję tężni wypełni nowa tarnina. Prace nie ominą także aktualnie nieczynnego wiatraka tężni nr 3, pojawi się również dodatkowe oświetlenie, które nada obiektom nowego blasku. 

Budynek przepompowni solanki również wymaga naprawy. W tym przypadku, położony zostanie nowy dach, a renowacji poddana zostanie elewacja i trzy pompy solankowe, a niektóre elementy instalacji elektrycznej zostaną całkowicie wymienione. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne, które będą odporne na działanie solanki.

Zmieni się także otoczenie. Wokół tężni powstaną alejki spacerowe i ławki do wypoczynku. 

Termin zakończenia prac przewidziany jest na końcówkę 2021 roku. Ich koszty sięgną 21,6 mln zł, z czego 15 mln pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa. 

Dzięki wsparciu zewnętrznemu, możliwa jest realizacja wielu przedsięwzięć prowadzonych w Kujawsko-Pomorskiem, nastawionych na działanie w sektorach turystyki, kultury i uzdrowiskowym. Specjalne środki na rozwój potencjału w tych dziedzinach pozyskane zostały dzięki renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego między administracją Urzędu Marszałkowskiego a Komisją Europejską. Starania marszałka Piotra Całbeckiego skłoniły Unię Europejską do przekazania na ten cel 25 mln euro, czyli około 107 mln złotych. Ciechocińskie tężnie będą mogły teraz posłużyć jako przykład prowadzonej przez samorząd polityki rozwojowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *