Chłop potęgą jest i basta [FELIETON]

Box2 Felietony i opinie
Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski

Bo jego siła tkwi w korzeniach. Całe życie wśród przyrody, wśród środowiska naturalnego, zgodnie z naturalnym porządkiem. A z tego wypływa też siła tradycji, wartości i kultury. Pamięć o tych, którzy byli przed nami i świadomość, że po nas będą nasi potomkowie. Ta ciągłość trwa również, a może przede wszystkim, dzięki pamięci o przodkach, o ich wierze, o ich kulturze i tradycji. To są nasze korzenie.

Te dni pełne są historycznych dat, kroków milowych w naszej historii. 28 czerwca 1569 r. zawarty został traktat Unii Lubelskiej. Podpisano go 1 lipca, a 4 lipca 1569 r. ostatecznie został ratyfikowany przez króla Zygmunta Augusta. Powstała w ten sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów trwała przez ponad 200 lat, aż do 1795 r. Początki pierwszej, rzec by się chciało – „Unii w Unii” – sięgają jednak roku 1385 i traktatu Unii w Krewie. To był pierwszy akt dotyczący współdziałania dwóch narodów Polski i Litwy.

REKLAMA

Druga data dotyczy roku 1919, kiedy to 28 czerwca podpisany został Traktat Wersalski kończący I wojnę światową. W imieniu odzyskującej dzięki niemu wolność Polski podpisali go Ignacy Paderewski i Roman Dmowski.

Ten sam dzień, ten sam miesiąc i 350 lat różnicy. Dwie daty, ale jak ważne dla nas. Dziś od jednej dzieli nas 450 lat, a od drugiej 100.

Czy jesteśmy mądrzejsi? Czy wyciągnęliśmy wnioski? Patrząc na rok 1989, na zmiany w ciągu ostatnich 30 lat, co do niektórych mam wątpliwości. Przede wszystkim zbyt mało jest w nas poczucia obywatelskiego obowiązku. Ostatnie wybory były rekordowe, ale wciąż według mnie zbyt mało z nas bierze w nich udział. A przecież to od nas zależy, jaką drogę rozwoju wybierzemy, na co będziemy kładli nacisk w najbliższych latach.

Przypominając te dwie ważne daty w naszej historii, zwracam uwagę na siłę wspólnej pracy, zaangażowania i jasnej wizji celów na przyszłość. Dotyczy to nas jako grupy, ale tak samo i każdego z nas z osobna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *