Chłop potęgą jest i basta. A przejechał się na skórce [FELIETON]

Felietony i opinie
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

W czasach kina niemego rekordy popularności biły komedie, w których często ktoś padał, poślizgnąwszy się na skórce od banana.

Dziś nie do śmiechu, choć też skórka, nieważne, czy nutrii, czy szynszyla, albo lisa, wystąpiła w roli głównej. Nie wiem, czym różni się zabijanie dla mięsa od zabijania dla skór. Śmierć jest jedna. 

REKLAMA

Natomiast zupełnie czym innym jest dobrostan zwierząt. Dzięki zachęcie do poprawy i tak już wysokich standardów chowu zwierząt, poprzez program krowa+ i świnia+, mamy ponad trzy miliony szczęśliwszych świń i krów, bo 42 tys. wniosków na poprawę dobrostanu zwierząt wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tylko ci, którzy nigdy nie byli na wsi, nie żyli tam, mogą twierdzić, że rolnik to bandyta, który gwałci krowy i znęca się nad swoimi zwierzętami, jak sugerują ekologiczni aktywiści. Przecież te stworzenia to podstawa bytu, to źródło utrzymania rodziny, o które się dba i troszczy. Rolnik nie jeździ na wakacje, nie oddala się na wiele dni od gospodarstwa, bo utrzymywane przez niego krowy źle znoszą obcych. Wie to każdy gospodarz.

Żadne zwierzę nie może być dręczone, a ci, którzy to robią, w zdecydowanej większości to nie rolnicy, tylko cwaniacy szukający szybkiego zysku, jak chociażby z niektórych schronisk.

Co do uboju rytualnego wielu ekspertów twierdzi, że jest on bardziej humanitarny, mniej stresujący.

Wierność ideom, zasadom to podstawa funkcjonowania. Współtworząc program rolny Prawa i Sprawiedliwości, szczególną uwagę zwracałem na podniesienie poziomu życia na obszarach wiejskich, na likwidowanie dysproporcji cywilizacyjnych między miastem a wsią. I wiele spraw w ramach Porozumienia Rolniczego udawało się rozwiązywać.

Zawsze uważałem, że odpowiedzialność i etyka jest tak samo ważna w życiu publicznym, biznesie, jak i w naszym, zwykłym, codziennym.

Wierny tej zasadzie, byłem też wierny i będę moim wyborcom.

1 thought on “Chłop potęgą jest i basta. A przejechał się na skórce [FELIETON]

  1. Dobrze powiedziane. Brawo Ardanowski. Dziękuję w imieniu chłopów z Obrowa. zachowałeś Pan twarz, jak prawdziwy chłop. Olej tych oszustów, co nazywaja się przyjaciółmi rolnika – kiedy potrzeba im głosów. Ze wstydem przyznaje się teraz, że głos mój poszedł na PIS. Na pewno nie zagłosuję na KODerastów, na różowych i tęczowych, czy czerwonych. Wracam do PSL. To jedyna partia przyjazna rolnikowi. PIS okazał się oszukańczy. Chłop im odpłaci. Kosą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *