Chełmżyński ratusz ma już 120 lat! Równe urodziny w tym roku obchodzą… jego kaloryfery

Box2 Chełmża
Źródło: Polona

Gdy spojrzy się w chełmżyńskie kalendarium można szybko policzyć, że ratusz powinien dostać w tym roku jakiś prezent, bo obchodzić będzie okrągłe urodziny

“W Chełmży położono uroczyście kamień węgielny pod nowy ratusz. Burmistrz miasta przeczytał dokument, w którym opisano dzieje miasta z ostatnich lat 16, i dokument zamurowano. Potem odbyła się uczta” – pisała “Gazeta Toruńska” 16 grudnia 1898 roku.

REKLAMA

Jak ustalił Piotr Birecki projektantem gmachu był Reinhard Uebrick z Torunia, niezwykle zasłużony dla miasta budowniczy, rajca i architekt. Główne prace działy się w 1899 roku, tak aby w 1900 był gotów do użytkowania.

-Mury wykonały firmy Eugena Trenkla i Carla Ulmera z Chełmży, a prace szklarskie wykonali J. Rawecki i A. Nathaniel. – pisał Piotr Birecki. -Nad wejściem do sali posiedzeń był herb miasta. Tam też umieszczono napis gloryfikujący oszczędne i mądre rządy rajców: “Sparen bei Zeit bringt gewinn. Zur unzeit sparen bringt Verlust”. Ogrzewanie parowe wykonano w styczniu 1899 roku, sprowadzono nowy zegar ratuszowy zakupiony w firmie F. Weule’a.

Ogrzewanie parowe to nic innego, jak ogrzewanie centralne, ogromna rzadkość w tamtych czasach. Ratusz miał być rozbudowywany, jednak proces przerwał wybuch I wojny światowej. Podczas wojny na piętrze budynku stacjonował zarząd garnizonu miasta.

Najciekawsze, co kryje w sobie ratusz to… kaloryfery. Piękne, neogotyckie, nadal zachowane. Równie ciekawe są witraże w sali sesyjnej. Zobaczcie:

Tagged
Anna Zglińska
Historyczka, technik informatyk, okazjonalnie archiwistka. Zaczynała od pisania po ławkach w szkole, prowadzenia bloga, potem w "Nowościach", dziś w "Poza Toruń" i "Tylko Toruń". Ukradkiem zbiera materiały do książki... kucharskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *