Chełmżanie oddali ponad 106 litrów krwi. Miasto zajęło drugie miejsce w konkursie „Czerwony Szlak Życia”

Box2 Chełmża
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Mieszkańcy Chełmży mają kolejny powód do dumy. Dzięki ich zaangażowaniu miasto zajęło II miejsce w VI edycji Turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia”. Konkurs miał na celu rozpropagowanie idei honorowego krwiodawstwa, a chełmżanie pokazali, że można na nich liczyć. Gratulacje mieszkańcom złożył włodarz miasta, burmistrz Jerzy Czerwiński.

Turniej Gmin „Czerwony Szlak Życia” został zorganizowany już po raz szósty. Konkurs Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy dedykowany jest gminom województwa kujawsko-pomorskiego, liczącym nie więcej niż 15 tys. mieszkańców. Jego zasady są proste. Każda gmina, która zdecyduje się na uczestnictwo, musi nadesłać swoje zgłoszenie, a później w trakcie trwania turnieju zorganizować na swoim terenie przynajmniej jedną akcję zbiórki krwi i włączyć się aktywnie w jej promocję. O zwycięstwie decyduje to, której gminy mieszkańcy oddadzą największą ilość krwi. Jednocześnie nie mają przy tym znaczenia różnice w liczbie mieszkańców w poszczególnych gminach. Ilość pozyskanej krwi w konkursie brana jest pod uwagę w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Dzięki temu mniejsze gminy również mają szansę na zwycięstwo.

REKLAMA

Chełmża postanowiła wziąć udział w turnieju, a mieszkańcy nie zawiedli. Dzięki chęci do niesienia pomocy i oddawania najcenniejszego leku, jakim jest krew, miasto zajęło w konkursie II miejsce. Chełmżanie oddali w sumie ponad 106 l krwi, co w przeliczeniu na 100 mieszkańców dało wynik 734 ml. Na I miejscu uplasowała się gmina Świetakowo z nieco ponad 36 l zebranej krwi (ponad 1 l w przeliczeniu na 100 mieszkańców). Na podium załapała się jeszcze gmina Gostycyn z wynikiem 714 ml na 100 mieszkańców. Pełne wyniki konkursu organizator udostępnił na swojej stronie internetowej. Znajdziemy tam szczegółowe dane dotyczące ilości krwi przekazanej z poszczególnych gmin.

– Kolejna edycja Turnieju Gmin „Czerwony Szlak Życia” dobiegła końca. Jak co roku gminy i ich mieszkańcy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w organizowanych podczas wakacji akcjach zbiórek krwi. Wszystkim przyświecała idea honorowego krwiodawstwa i chęć pomocy drugiemu człowiekowi, nie bez znaczenia jednak była także odrobina rywalizacji o to, w której z gmin mieszkają najbardziej „hojni” krwiodawcy – podsumowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

Za zaangażowanie osobne podziękowania mieszkańcom Chełmży przekazał burmistrz miasta Jerzy Czerwiński.

– Dziękuję mieszkańcom Chełmży – krwiodawcom za wspaniałą postawę i bezinteresowną pomoc wszystkim potrzebującym. Ofiarowanie cząstki siebie – krwi ratuje tysiące osób i przywraca wiarę w ludzką solidarność – dziękował burmistrz Jerzy Czerwiński. – Honorowym dawcom krwi oraz wszystkim, którym bliska jest idea pomocy, życzę zdrowia, a także wielu sukcesów oraz szczęścia w życiu osobistym i zawodowym.

Dzięki konkursowi również mniejsze miejscowości mogą zostać zauważone na mapie krwiodawstwa. II miejsce w „Czerwonym Szlaku Życia” to sukces Chełmży, który jest zasługą jej mieszkańców. Przede wszystkim jest jednak szlachetnym gestem, który może uratować komuś życie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.