Chełmża. Zbliża się drugi etap rewitalizacji

Box2 Chełmża
fot. nadesłane

Zbliża się drugi etap działań rewitalizacyjnych prowadzonych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Chełmży na lata 2016-2023. Wyłoniono już wykonawcę prac, który zajmie się jego realizacją. Mieszkańcy mogą nastawić się na spore zmiany, jakie zajdą w obrębie niektórych ulic.

Pierwszy etap rewitalizacji zakończono jeszcze w październiku. W jego ramach w mieście powstało Środowiskowe Centrum Aktywności, na potrzeby którego przeprowadzono modernizację budynku, w którym do tej pory mieściła się Szkoła Podstawowa nr 3. Obiekt trzeba było zaadaptować do nowych warunków. Znajdować się w nim będzie nie tylko Środowiskowe Centrum Aktywności, ale i nowe oddziały przedszkolne, działające przy Przedszkolu Miejskim nr 2. 

REKLAMA

Teraz rozpocząć się ma drugi etap. Według planów, ma on polegać na zagospodarowaniu otoczenia w obrębie kilku ulic. Mowa tu o ul. gen. J. Hallera, ks. P. Skargi oraz Paderewskiego. Finalnie w tym obszarze dojdzie do licznych zmian. Inwestycja obejmie m.in. przebudowę ul. gen. J. Hallera na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. ks. P. Skargi. Na tym odcinku wprowadzony ma zostać ruch jednokierunkowy pojazdów, co będzie dość istotną zmianą. Ponadto dla samochodów osobowych wydzielonych zostanie tam 29 miejsc postojowych w układzie skośnym oraz dodatkowych 7 miejsc, które znajdować się będą równolegle do jezdni. W planach jest także wyznaczenie jednego miejsca dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W pierwszym etapie rewitalizacji przy Środowiskowym Centrum Aktywności powstały plac zabaw dla dzieci i siłownia dla seniorów. Teraz przyjdzie czas na dalsze prace, które obejmą powstanie dwóch nowych wielofunkcyjnych boisk sportowych przy szkołach. Będą one miały nawierzchnię poliuretanową. Natomiast dotychczasowe nawierzchnie boisk szkolnych doczekają się wymiany. W planach jest także przebudowa i remont istniejących już ogrodzeń otaczających szkoły, a także rekultywacja i uporządkowanie terenów zielonych w okolicy. 

Znamy już wykonawcę prac w drugim etapie programu rewitalizacji. Przeprowadzi go firma Transbruk Barczyńscy Sp. z o. o. z siedzibą z Pigży. Prace mają potrwać 7 miesięcy. Środowiskowe Centrum Aktywności, wraz z zagospodarowanym otoczeniem, będzie miało stanowić bazę pod prowadzenie działań społecznych w obszarze rewitalizacji. Realizacja zadania możliwa jest dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Część środków pochodzi także z budżetu państwa. Chełmży na działania rewitalizacyjne udało się pozyskać łącznie ponad 5 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *