Chełmno zostanie umeblowane

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
O meblach miejskich dyskutowano m.in. na spacerze badawczym dla seniorów. Fot. nadesłane

W przestrzeni publicznej Chełmna pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, donice i stoły do gier. To mieszkańcy decydowali, jakich mebli miejskich brakuje i gdzie powinny się pojawić. Efekty meblowej inwestycji będą widoczne już niedługo. 

Meblowanie miasta to strategia rozmieszczania w przestrzeni miejskiej obiektów małej architektury. Pełnią one funkcje użytkowe, służąc codziennej rekreacji i pomagając utrzymywać porządek. Nie jest tajemnicą, że od tego, jak wygląda miasto, w dużej mierze zależy, jak będą się w nim czuli mieszkańcy. W zeszłym roku na umeblowanie Chełmna zdecydowano się wygospodarować 100 tys. zł z budżetu. Na lipcowych konsultacjach mieszkańcy mogli zdecydować, na jakie obiekty małej architektury zostaną wydane fundusze. Chełmnianie mogli także zasugerować, w jakich miejscach meble miejskie powinny się pojawić. Dyskusje na ten temat były prowadzone w trakcie kilku spotkań otwartych, m.in. podczas Jarmarku Jaszczurczego czy spaceru badawczego z seniorami. Prowadzono także badania ankietowe. Mieszkańcy wypełnili łącznie 262 ankiety.

REKLAMA

Nasi mieszkańcy zdecydowali, że meble miejskie, których brakuje najbardziej, to kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery, stoły do gier i donice kwiatowe – mówi Klaudia Peplińska, specjalistka do spraw komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna.

Zdaniem mieszkańców dodatkowe ławki potrzebne są przede wszystkim na Rynku, na ul. Grudziądzkiej, przy orliku i przy Kinoteatrze „Rondo”. Braki powinny również zostać uzupełnione na ścieżkach pieszo-rowerowych i terenach poza starówką. Dodatkowe kosze na śmieci przydałyby się z kolei m.in. na drodze prowadzącej nad Jezioro Starogrodzkie i na bocznych ulicach starego miasta.

Ścieżka pieszo-rowerowa została oddana do użytku w grudniu. Jest bardzo dobrze oświetlona, a już niedługo staną przy niej kosze i ławki – tłumaczy Klaudia Peplińska. – Te elementy małej architektury pojawią się także m.in. na ścieżce pieszo-rowerowej do Grubna.

Mieszkańcy deklarowali, że stojaki na rowery powinny stanąć m.in. na ul. Grudziądzkiej, Dworcowej i Alei 3 Maja. Po przeprowadzonych analizach postanowiono zainstalować je przy wszystkich instytucjach kultury, na Rynku i przy szkołach. W odpowiedzi na sugestie mieszkańców miasto zdecydowało, że na Grudziądzkiej stanie 12 donic i zostaną w nich posadzone drzewa. Taki zabieg pozwoli nieco zacienić przestrzeń i sprawi, że stanie się ona bardziej przyjemna. Na Nowych Plantach i na rynku pojawią się także stoły do gier w szachy i chińczyka. Planowane jest poza tym zainstalowanie dwóch stacji naprawczych na rowerów. Meble miejskie będą instalowane od wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *