Chełmno zostanie umeblowane

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
O meblach miejskich dyskutowano m.in. na spacerze badawczym dla seniorów. Fot. nadesłane

W przestrzeni publicznej Chełmna pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, donice i stoły do gier. To mieszkańcy decydowali, jakich mebli miejskich brakuje i gdzie powinny się pojawić. Efekty meblowej inwestycji będą widoczne już niedługo. 

Meblowanie miasta to strategia rozmieszczania w przestrzeni miejskiej obiektów małej architektury. Pełnią one funkcje użytkowe, służąc codziennej rekreacji i pomagając utrzymywać porządek. Nie jest tajemnicą, że od tego, jak wygląda miasto, w dużej mierze zależy, jak będą się w nim czuli mieszkańcy. W zeszłym roku na umeblowanie Chełmna zdecydowano się wygospodarować 100 tys. zł z budżetu. Na lipcowych konsultacjach mieszkańcy mogli zdecydować, na jakie obiekty małej architektury zostaną wydane fundusze. Chełmnianie mogli także zasugerować, w jakich miejscach meble miejskie powinny się pojawić. Dyskusje na ten temat były prowadzone w trakcie kilku spotkań otwartych, m.in. podczas Jarmarku Jaszczurczego czy spaceru badawczego z seniorami. Prowadzono także badania ankietowe. Mieszkańcy wypełnili łącznie 262 ankiety.

REKLAMA

Nasi mieszkańcy zdecydowali, że meble miejskie, których brakuje najbardziej, to kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery, stoły do gier i donice kwiatowe – mówi Klaudia Peplińska, specjalistka do spraw komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna.

Zdaniem mieszkańców dodatkowe ławki potrzebne są przede wszystkim na Rynku, na ul. Grudziądzkiej, przy orliku i przy Kinoteatrze „Rondo”. Braki powinny również zostać uzupełnione na ścieżkach pieszo-rowerowych i terenach poza starówką. Dodatkowe kosze na śmieci przydałyby się z kolei m.in. na drodze prowadzącej nad Jezioro Starogrodzkie i na bocznych ulicach starego miasta.

Ścieżka pieszo-rowerowa została oddana do użytku w grudniu. Jest bardzo dobrze oświetlona, a już niedługo staną przy niej kosze i ławki – tłumaczy Klaudia Peplińska. – Te elementy małej architektury pojawią się także m.in. na ścieżce pieszo-rowerowej do Grubna.

Mieszkańcy deklarowali, że stojaki na rowery powinny stanąć m.in. na ul. Grudziądzkiej, Dworcowej i Alei 3 Maja. Po przeprowadzonych analizach postanowiono zainstalować je przy wszystkich instytucjach kultury, na Rynku i przy szkołach. W odpowiedzi na sugestie mieszkańców miasto zdecydowało, że na Grudziądzkiej stanie 12 donic i zostaną w nich posadzone drzewa. Taki zabieg pozwoli nieco zacienić przestrzeń i sprawi, że stanie się ona bardziej przyjemna. Na Nowych Plantach i na rynku pojawią się także stoły do gier w szachy i chińczyka. Planowane jest poza tym zainstalowanie dwóch stacji naprawczych na rowerów. Meble miejskie będą instalowane od wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.