Chełmno w walce ze skutkami epidemii [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Urząd Miasta Chełmna od początku epidemii podejmuje działania mające na celu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Początkowo najważniejszym zadaniem była szeroko zakrojona akcja informacyjna, przeprowadzana nie tylko za pośrednictwem mediów społecznościowych, ale także przy udziale Straży Miejskiej. 

Miasto zdecydowało się także na dystrybucję maseczek ochronnych wśród najstarszych mieszkańców. W akcji pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i radni. Maseczki powstały we współpracy urzędu z Fundacją Nova Forte.

REKLAMA

Zamówione maseczki cały czas docierają do nas także z Urzędu Marszałkowskiego. Część maseczek oraz zakupione przez nas przyłbice przekazaliśmy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do naszych jednostek podległych trafiły płyny dezynfekujące i rękawiczki – wymienia Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. – Przekazaliśmy także 20 tys. zł na wsparcie dla chełmińskiego szpitala.

Płyny do dezynfekcji zostały także przekazane miejskim żłobkom i przedszkolom. Miasto zorganizowało poza tym miejsca kwarantanny zbiorowej w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim. Dużym sprawdzianem dla samorządu było wykrycie ogniska zakażeń w chełmińskim klasztorze.

Od tego czasu, we współpracy z Fundacją Nova Forte, Lokalną Grupą Działania Chełmno oraz wolontariuszami, każdego dnia lodówkę przy ul. Dominikańskiej wypełniamy żywnością dla mieszkańców, którzy do niedawna korzystali z pomocy prowadzonego przez siostry Centrum Zapobiegania Wykluczeniu Społecznemu – wyjaśnia Artur Mikiewicz.

Na terenie miasta Straż Miejska zlokalizowała także osoby bezdomne, którym wykonano testy w kierunku koronawirusa. Osoby te korzystały z pomocy sióstr przy wydawaniu żywności, więc mogły być narażone na zakażenie. Wszystkie wyniki były ujemne. Miasto nie zapomniało także o lokalnych przedsiębiorcach, których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu w wyniku epidemii.

Tacy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o odstąpienie od czynszu za najem lub dzierżawę, o zwolnienie z podatku od nieruchomości za kwiecień, a także o przedłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości za maj i czerwiec. Dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w miejskich kamienicach, wprowadziliśmy także możliwość zaaranżowania ogródków za zaledwie 4 grosze za 1 m2 – podsumowuje Artur Mikiewicz.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *