Chełmno świętowało 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
Uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Chełmnie.

22 stycznia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Chełmnie odbyła się uroczystość upamiętniająca powrót miasta w grancie niepodległej Polski. Na wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele starostwa powiatowego, a narratorem spotkania był Jerzy Hanisz, członek Zarządu Stowarzyszenia „Chorus Culmensis”.

Świętowanie 100. rocznicy powrotu Chełmna do wolnej Polski rozpoczęło się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ulokowanym na ul. Dworcowej, pomiędzy budynkiem Urzędu Miasta Chełmna, a Bramą Grudziądzką. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16:00. Organizatorami wydarzenia był Urząd Miasta Chełmna, Chełmiński Dom Kultury, Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Technikum Mundurowe Szkoły Technicznej Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chełmnie, Klub Jazdy Konnej „Joker” w Działowie im. 8 Pułku Strzelców Konnych oraz Jeździecki Klub Sportowy „Czarna Podkowa”. Jednymi z zaproszonych gości byli starosta chełmiński Zdzisław Gamański, przewodniczący Rady Powiatu Janusz Błażejewicz oraz sekretarz powiatu Tadeusz Derebecki. W obchodach wzięli udział nie tylko przedstawiciele instytucji wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Bardzo licznie pojawili się także mieszkańcy.

REKLAMA

Świętowanie rozpoczęło się rekonstrukcją wprowadzenia do miasta Wojska Polskiego przez pułkownika Mariana Januszajtisa i złożeniem meldunku burmistrzowi Chełmna o przejęciu miasta. Przebrani zostali młodzi ludzie z Technikum Mundurowego, mieliśmy też dziesięć koni – opowiadał Jarzy Hanisz, narrator uroczystości.

Swoje przemówienia odczytali burmistrz Artur Mikiewicz, marszałek Piotr Całbecki oraz starosta Zdzisław Gamański.

Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ale ten niebywały entuzjazm naszych   przodków powinien udzielić się również i nam, inspirować nas do działania, budząc dumę z tego, że   jesteśmy Polakami i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków – mówił Zdzisław Gamański, starosta chełmiński.

Starosta w przemówieniu odniósł się także do konieczności porozumienia w społeczeństwie, niezależnie od różnic politycznych czy światopoglądowych. Mówił o potrzebie manifestowania patriotyzmu, uczenia dzieci miłości do ojczyzny i szukania wartości, które łączą, a nie dzielą.

Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami poległych za wolność – deklarował Zdzisław Gamański.

Honorowy posterunek przy Grobie Nieznanego Żołnierza wystawił 3 Batalion Drogowo – Mostowy w Chełmnie. Major Przemysław Wiśniewski złożył meldunek dowódcy batalionu o gotowości do uroczystości pocztu sztandarowego i żołnierzy. Kapitan Robert Wal odczytał apel pamięci, a potem wojsko oddało salwę honorową. Pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty i wieńce. Cała uroczystość została zakończona defiladą kompanii honorowej.

Był hymn, uroczyste podniesienie flagi na maszt, grała Orkiestra Dęta – wspominał Jerzy Hanisz.

To jednak nie koniec obchodów rocznicowych. Kolejnego wydarzenia upamiętniającego możemy spodziewać się już w kwietniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *