Chełmno: Pozyskano prawie 7 mln zł na inwestycje. Co zostanie zrealizowane jeszcze w tym roku?

Box2 Wiadomości
Cztery przejścia dla pieszych zostały oświetlone w zeszłym roku. Teraz czas na dalszą modernizację oświetlenia w mieście. Fot. nadesłane

Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków, wymiana oświetlenia ulicznego i parkowego na oświetlenie LED oraz utworzenie Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To inwestycje, które uda się zrealizować dzięki pozyskanym dofinansowaniom. Ich łączna kwota przekroczyła 6,8 mln zł.

Na przestrzeni marca i kwietnia włodarzom Chełmna udało się pozyskać dofinansowania na realizację trzech inwestycji w mieście. Pierwsze wsparcie popłynęło do Chełmna z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 700 tys. zł, które zostaną przeznaczone na poczet wkładu własnego i pozwolą zrealizować projekt modernizacji oczyszczalni ścieków. Łączna wartość projektu to ponad 3 mln zł. Skąd miasto weźmie pozostałą sumę?

REKLAMA

– Pozostała kwota, 2,13 mln zł, to z kolei pozyskane na początku marca dofinansowanie unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – precyzuje Artur Mikiewicz, burmistrz miasta Chełmna.

Kolejne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, tym razem w kwocie 1 mln zł, przeznaczone zostanie na modernizację systemu oświetlenia ulicznego i parkowego. Pozyskane środki także zostaną przeznaczone na wkład własny do projektu, na który miasto otrzymało już ponad 2,2 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– W ramach projektu przewidujemy wymianę wszystkich miejskich opraw oświetleniowych latarni w przestrzeni miejskich ulic, placów oraz parków na nowoczesne oprawy LED-owe. Dają one więcej światła, a jednocześnie wymagają mniejszej ilości prądu, dzięki czemu uda się zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Względy ekonomiczne idą tutaj w parze z ekologicznymi. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd to bowiem mniejsze zużycie energii – tłumaczy burmistrz Artur Mikiewicz.

Ostatnie dofinansowanie, które udało się pozyskać, pochodzi z Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chodzi o 3 mln zł, które zostaną przeznaczone na objęcie udziałów w nowo tworzonej spółce – Chełmińskiej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Stanie się ona jednym z najważniejszych narzędzi w rozwoju mieszkalnictwa na terenie miasta. Głównym jej celem będzie administrowanie i zarządzanie nieruchomościami komunalnymi oraz realizacja nowych inwestycji mieszkaniowych.

– Dzięki utworzeniu nowej spółki miasto będzie mogło z powodzeniem realizować komplementarną politykę mieszkaniową, która dotychczas nie była efektywna. Nowa polityka mieszkaniowa uwzględnia pełen zakres rynku mieszkaniowego, od mieszkań w najmie socjalnym i mieszkalnym, mieszkań gminnych na wynajem, po rozwój rynku prywatnego, zarówno deweloperskiego, jak i indywidualnego. Mamy nadzieję, że ChSIM stanie się ważnym motorem rozwoju mieszkalnictwa w naszym mieście – podkreśla burmistrz Artur Mikiewicz.

Realizacja inwestycji rozpocznie się i zakończy jeszcze w tym roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *