Chełmiński szpital będzie miał nowy enteroskop

Box2 Powiat chełmiński
fot. Pixabay

Enteroskop to wziernik służący do badania ścian przewodu pokarmowego. W taki właśnie sprzęt zostanie zaopatrzony Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie dzięki dotacji starostwa powiatowego.

O nowym aparacie rentgenowskim w jaki został zaopatrzony chełmiński ZOZ pisaliśmy w poprzednim numerze Gazety Chełmińskiej. A jeszcze wcześniej był gastroskop i nowa karetka. Obecnie szpital nabędzie nowe urządzenie – enteroskop. W ten sposób systematycznie realizowana jest polityka nowego dyrektora szpitala stawiająca sobie za główny priorytet stałe unowocześnianie szpitalnego sprzętu, dążenie do zakupów aparatury wyłącznie najwyższej światowej klasy. Strategia taka ma oczywiście na celu podniesienie jakości usług medycznych świadczonych przez chełmińską placówkę.

REKLAMA

Zespół Opieki Zdrowotnej zamierza nabyć takie urządzenie, aby powiększyć swoją bazę diagnostyczną, a tym samym zwiększyć dostęp do najnowszych metod badań endoskopowych umożliwiających ocenę jelita cienkiego i środkowego odcinka przewodu pokarmowego, niedostępnego do oceny dotychczasowymi stosowanymi badaniami (gastroskopia i kolonoskopia). Stąd plany zakupu nowego sprzętu, czyli enteroskopu wraz ze specjalistycznym oprzyrządowaniem. Wprowadzenie tej metody jako badania diagnostycznego w chełmińskiej placówce przyczyni się do zwiększenia wykrywalności nowotworów i innych zmian patologicznych przewodu pokarmowego. Tym samym szanse pacjentów na zastosowanie właściwej terapii, odpowiednich procesów leczenia, a także szans na pomyślne zakończenie procesu diagnostyki i leczenia znacznie wzrosną.

Zakup takiego urządzenia jest ciągle ewenementem na skalę całego województwa kujawsko-pomorskiego. Chełmiński enteroskop będzie pierwszym takim aparatem w szpitalu powiatowym i czwartym w całym województwie. Warto również podkreślić, że Narodowy Fundusz Zdrowia kwalifikuje procedurę wykonania takiego badania jako wysokopunktowe świadczenie, na które istnieje bardzo duże zapotrzebowanie.

O klasie urządzenia stanowi również fakt, że przy jego zastosowaniu badanie przebiega przy znieczuleniu ogólnym, co daje pacjentowi pełen komfort: jest całkowicie bezbolesne.

Zarząd Powiatu Chełmińskiego w dniu 23 stycznia 2019 podpisał umowę w sprawie przekazania dotacji dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. Środki mają zostać przeznaczone na zakup enteroskopu na potrzeby udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z budżetu powiatu na 2019 rok zostanie przekazana na ten cel kwota 290.000 zł.

Rozpoczęcie procedury zakupu enteroskopu zaplanowane jest przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie na I kwartał tego roku. Koszt zakupu wyniesie około 300.000 zł.

– To urządzenie do badania środkowego odcinka przewodu pokarmowego – mówi Jacek Misiołek dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. – Najlepszej jakości tego typu urządzenia produkują firmy japońskie. Procedurę przeprowadzania takich badań wykonuje w naszym województwie niewiele szpitali, bo tylko dwa. Tylko dwa mają tej klasy sprzęt, jaki chcemy zakupić. Dwie pozostałe placówki mają znacznie starsze modele. Zamierzamy kupić model dwubalonowy, pozwalający głębiej zbadać jelito cienkie. Medycyna z każdym rokiem idzie do przodu. Potrzeby każdej placówki szpitalnej w zakresie modernizacji sprzętu są ogromne. Naszym priorytetowym zadaniem jest nadążać za postępem nauki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.