Chełmiński Budżet Obywatelski 2020. Zbliża się koniec głosowania

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay

Budowa skateparku, zainstalowanie w przestrzeni miasta recyklomatu, stworzenie nowych placów zabaw, siłownia zewnętrzna czy konserwacja barokowych obrazów… To tylko niektóre z projektów, zakwalifikowanych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą na nie głosować do 21 września.

Budżet obywatelski to część środków, wygospodarowana z budżetu samorządu, pozwalająca zrealizować wybrane przez mieszkańców projekty. Mają one służyć lokalnej społeczności.
– Pula budżetu obywatelskiego w Chełmnie jest w tym roku rekordowa. Do tej pory było to 100 tys. zł, teraz mieszkańcy mają do wykorzystania aż 500 tys. zł – wyjaśnia Klaudia Peplińska, specjalistka ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna. – Mieszkańcy swoje projekty wraz z listami poparcia mogli składać do 12 lutego. W połowie marca miało wystartować głosowanie, jednak z uwagi na trwającą pandemię i niepewny obraz budżetu miasta, musiało ono zostać odwołane. Pod koniec sierpnia zdecydowaliśmy o reaktywowaniu budżetu.

REKLAMA

Mieszkańcy od 7 września mogą decydować o tym, jakie działania i inwestycje zostaną zrealizowane w mieście. Do Urzędu Miasta Chełmna wpłynęło łącznie 18 projektów, ale dwa z nich musiały zostać odrzucone. Pierwszy ze względu na wpłynięcie do urzędu po terminie, drugi z powodu niespełnienia warunku ogólnodostępności.

Wpłynęła do nas rekordowa liczba przemyślanych, sensownych i potrzebnych mieszkańcom projektów. Cieszący i budujący jest fakt, że mieszkańcy tak aktywnie i z dużym zaangażowaniem włączyli się w tegoroczne działania. Z radością pulę pół miliona złotych przekazujemy w ich ręce – komentuje Artur Mikiewicz, burmistrz miasta Chełmna.

Zakwalifikowane projekty dotyczą m.in. zagospodarowania przestrzeni w obrębie kościoła Ducha Świętego, wyposażenia ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim w defibrylator, budowy wiaty w Osadzie Średniowiecznej w Chełmnie czy przeprowadzenia cyklu treningów średniowiecznych metod walki. Mieszkańcy złożyli też projekt budowy placów zabaw na osiedlu Marii Skłodowskiej-Curie i przy ul. Brzoskwiniowej, zorganizowania cyklu spotkań kulturalnych, konserwacji kilkunastu barokowych obrazów i zbudowania siłowni zewnętrznej przy Szkole Podstawowej nr 4.

Projekty są bardzo różnorodne. Pojawił się m.in. pomysł umieszczenia na terenie miasta recyklomatu. Zgłoszono też projekt skateparku, wyczekiwanego przez młodych mieszkańców – opisuje burmistrz Artur Mikiewicz.

Pozostałe z zakwalifikowanych projektów to zakup zewnętrznego defibrylatora, zbudowanie przejścia dla pieszych na ul. Toruńskiej i zainstalowanie w tej okolicy sygnalizacji świetlnej, modernizacja trybun stadionu miejskiego czy zbudowanie ścieżki pieszo-rowerowej z oświetleniem od Plant do ul. Brzoskwiniowej.

Na wybrane projekty może zagłosować każdy mieszkaniec Chełmna, który ukończył 13. rok życia. Wybrać można maksymalnie trzy zadania pod warunkiem, że ich łączna suma nie przekroczy puli 0,5 mln zł. Głosowanie potrwa do 21 września. Głos można oddać elektronicznie na stronie https://bo.chelmno.pl, tradycyjnie, wypełniając papierową kartę do głosowania, dostępną w urzędzie i na stronie internetowej urzędu, w Chełmińskim Domu Kultury, Kinoteatrze Rondo i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz korespondencyjnie, przesyłając kartę na adres urzędu. 

Głosowanie staraliśmy się zaplanować tak, aby mogło wziąć w nim udział jak najwięcej mieszkańców. Pobiliśmy już rekord sumy przeznaczonej na budżet obywatelski, wpłynęła do nas rekordowa liczba wniosków, więc teraz liczymy na to, że i frekwencja w głosowaniu będzie rekordowa – podsumowuje burmistrz Artur Mikiewicz. 

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 25 września.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *