Chełmińska porodówka najlepsza w województwie

Box2 Powiat chełmiński
Fot.Pixabay

Fundacja „Rodzić po ludzku” powstała w 1996 r., aby kontynuować działania zainicjowane przez grupę dziennikarzy i działaczy społecznych podczas pierwszej akcji “Rodzić po ludzku?” (1994 r.). Wówczas tysiące kobiet zaczęło opisywać problemy, z jakimi borykało się podczas jednego z najważniejszych doświadczeń w ich życiu – brak emocjonalnego i medycznego wsparcia ze strony personelu, niekomfortowe warunki sal w których przebywają matki przed, w trakcie i po porodzie; bardzo ograniczony kontakt matki z noworodkiem po porodzie, brak możliwości wyboru techniki rodzenia i środków znieczulających, niewystarczająca opieka okołoporodowa (dotycząca pielęgnacji i karmienia dziecka), brak szczegółowej informacji o przebiegu porodu i stanie dziecka, a niestety często też bezpośrednia krytyka reakcji rodzących ze strony personelu, czy nawet wulgarne wypowiedzi pod ich adresem.

Fundacja Rodzić po Ludzku od ponad dwudziestu lat stara się poprawić sytuację ciężarnych i świeżo upieczonych matek, między innymi promując te placówki, w których nie występują powyższe problemy, a atmosfera panująca na oddziale jest na tyle przyjazna, że pomaga pacjentce przejść przez wyjątkowe doświadczenie, jakim jest sprowadzenie na świat małego człowieka.

REKLAMA

– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie oraz powód do satysfakcji – czytamy na stronie internetowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. Bardzo dziękujemy za zaufanie. Cieszymy się, że podnoszenie naszych kwalifikacji oraz jakości pracy oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego ma odzwierciedlenie w tak wysokiej ocenie naszej pracy i zadowolenia naszych pacjentek. Takie wyróżnienie zobowiązuje do dalszego podnoszenia jakości oferowanych przez nas usług.

To, że pacjentki szczególnie doceniają chełmińską porodówkę, wiemy na podstawie anonimowych ankiet elektronicznych dostępnych na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankietę może wypełnić kobieta, która urodziła dziecko w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Dane aktualizowane są na bieżąco,na podstawie regularnie wpływających ankiet. Dzięki temu szpitale mają możliwość szybkiego podjęcia działań w celu poprawy niedociągnięć wskazanych w kwestionariuszach.

– Jest to forma kontroli obywatelskiej. Opiera się na kryteriach opieki związanych z ideą akcji ‘Rodzić po ludzku’, poszanowaniu praw pacjenta i realizacji standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej – tak fundacja pisze o idei rankingu.

Placówka w Chełmnie otrzymała 80/100 punktów. To duże wyróżnienie, zwłaszcza jeśli spojrzeć na liczbę ocenianych szpitali (około 400). Na stronie www.gdzierodzic.info można zapoznać się z wykresem, który ilustruje, co pacjentki najbardziej doceniły w kujawsko-pomorskim ośrodku. Najwięcej punktów uzyskało ogólne zadowolenie z opieki okołoporodowej, wsparcie w karmieniu piersią, opieka podczas cesarskiego cięcia. Pacjentki wyrażają też bardzo duże zadowolenie z opieki na oddziale. Oddział Ginekologiczno-Położniczy ZOZ w Chełmnie zapewnia pacjentkom pobyt w salach jedno-, dwu- i trzyosobowych z dostępem do łazienek w każdej sali, porody rodzinne oraz system „rooming-in” (łóżko noworodka znajduje się obok łóżka mamy). Pacjentki mają możliwość porodu w wannie, w znieczuleniu, czy korzystania z gazu rozweselającego.

Zadowolenia z sukcesu szpitalu nie kryje starosta chełmiński Zdzisław Gamański.

– Cieszę, że nasza porodówka została tak wysoka oceniona, bo na pewno jest to duży wysiłek całego zespołu, który ją prowadzi. Na pewno też jest duże zainteresowanie osób, które rodzą, by korzystać z naszego szpitala. To bardzo przyjemne, że szpital w powiecie chełmińskim tak wysoko został oceniony i trzeba trzymać ten poziom. Teraz widać, że inwestycje, które były poczynione na porodówce, jak i w całym szpitalu, to był dobry krok.

To nie pierwsze wyróżnienie dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. W 2002r. ZOZ jako pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim uzyskał tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku, m.in. dzięki realizacji programu „10 kroków do udanego karmienia piersią”. W 2009 r. placówce udało się powtórzyć sukces. Tytuł ten przyznawany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundację Narodów Zjednoczonych (UNICEF) tym szpitalom, które spełniają ogólnoświatowe zalecenia propagujące prawidłowe postępowanie i żywienie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *