Chełmińscy policjanci codziennie wspierają służby sanitarne i samorządy

112 Box2 Powiat chełmiński
fot. Łukasz Piecyk

Obecnie w powiecie chełmińskim ok. 160 osób objętych jest kwarantanną domową. Podlegają one ścisłemu nadzorowi policyjnemu. Mundurowi sprawdzają także, czy mieszkańcy przestrzegają obowiązujących wytycznych, m.in. w związku z zakazem zgromadzeń.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie każdego dnia wspierają służby sanitarne w walce z epidemią koronawirusa. Podejmowane przez ich działania mają na celu zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się COVID-19, a tym samym ochronę zdrowia i życia mieszkańców. Najważniejszym zadaniem policji jest codzienne sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną domową rzeczywiście znajdują się w wyznaczonym miejscu. Sprawdzanie odbywa się w taki sposób, aby nie doszło do bezpośredniego kontaktu. Każdy patrol, którego zadaniem jest sprawdzanie osób objętych kwarantanną, posiada na wyposażeniu pakiet sanitarny. W jego skład wchodzą m.in. rękawiczki, maski, kombinezony, środki do dezynfekcji i okulary ochronne. Informacje, zebrane przez policjantów, przekazywane są następnie do służb sanitarnych i samorządów.

REKLAMA

Niestety nie wszyscy stosują się do zasad, obowiązujących na kwarantannie. Zdarzają się przypadki, że takie osoby wychodzą z domu, narażając tym samym innych ludzi na ryzyko zarażenia – informuje asp. Dorota Lewków, oficer prasowy KPP w Chełmnie.

Złamanie zasad kwarantanny to wykroczenie. W takiej sytuacji, policja po pierwsze powiadamia Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a po drugie sporządza odpowiednią dokumentację, która będzie potem podstawą do ukarania sprawcy. 

Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą wyciągać surowe konsekwencje. Obecnie prowadzimy jedno postępowanie z art. 116 Kodeksu Wykroczeń – apeluje asp. Dorota Lewków.

Grzywna za wykroczenie tego typu może wynosić od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Dużo groźniejsze konsekwencje będą wyciągane wobec osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a które mimo tego oddaliły się z miejsca izolacji. W takim przypadku mamy już do czynienia z przestępstwem, za które może grozić nawet rok pozbawienia wolności. Chełmińscy policjanci kontrolują także firmy oraz lokale usługowe, gastronomiczne i handlowe, które powinny przestrzegać przepisów ministerialnych o wprowadzonym stanie epidemii. Wszystkie restauracje, puby, kluby i większość sklepów w galeriach handlowych musi być zamknięta. Właściciele takich obiektów, którzy nie dostosują się do obowiązujących przepisów, także zostaną ukarani. Sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia wielu osób to przestępstwo, za które grozi do 8 lat więzienia. Policjanci skrupulatnie sprawdzają także, czy mieszkańcy przestrzegają zakazu zgromadzeń.

Mamy prawo przemieszczać się do zakładu pracy, do apteki, do sklepu czy wyjść na spacer z psem…. nikt nie będzie za to karał. Natomiast główną uwagę policjantów będą zwracały grupy osób i tu będziemy reagować – tłumaczy asp. Dorota Lewków.

Zadaniem mundurowych będzie przede wszystkim informowanie, zwracanie uwagi na niewłaściwe zachowanie i pouczanie odnośnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Dopiero w przypadku znaczącego bagatelizowania zasad, policjanci będą nakładać mandat karny lub kierować wnioski o ukaranie do sądu. Chełmińska policja przestrzega także przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Do tej pory chełmińscy funkcjonariusze nie odnotowali zgłoszenia oszustwa na tzw. „koronawirusa”. Mundurowi przestrzegają jednak przed nieuczciwymi zachowaniami. Nie dajmy się oszukać i o każdym przypadku próby oszustwa informujmy policję – podsumowuje asp. Dorota Lewków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *