Chcesz wspomóc swoją gminę? Zamelduj się w niej

Box2 Obrowo Wiadomości

Wieś staje się coraz częstszym kierunkiem migracji. Statystyki pokazują, że prężnie rozwijające się gminy stale przyciągają nowych mieszkańców. Doskonałym przykładem jest tu gmina Obrowo, której przepisem na sukces są przemyślane inwestycje i otwartość na potrzeby mieszkańców.

Podtoruńskie Obrowo jest gminą odpowiadającą na potrzeby mieszkańców. Także tych potencjalnych. Zachętą dla przyjezdnych jest zielona, spokojna okolica, która jednocześnie oferuje niemalże miejskie standardy. Na to jednak potrzebne są środki, dlatego warto, by każdy z mieszkańców był w niej zameldowany. Zapewni to dodatkowe wpływy do budżetu, co będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi. 

REKLAMA

Obrowo to piękna gmina, położona wśród lasów, nad jeziorami, jednocześnie cicha i spokojna, ale też nowoczesna. Działki nie są u nas drogie, wiele terenów jest uzbrojonych. Przebiegająca przez gminę droga krajowa nr 10 oraz drogi wojewódzkie nr 258 i 269 zapewniają dobrą komunikację z Toruniem i innymi pobliskimi miejscowościami – mówi wójt gminy Andrzej Wieczyński. 

Atrakcyjna okolica powoduje, że Obrowo od lat, nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem przyjezdnych, którzy chętnie się tu osiedlają. Każdego roku przybywa około 500 mieszkańców. Obecnie w gminie zameldowanych jest 17 200 osób, czyli o 550 więcej niż w zeszłym roku. Taki wzrost świadczy o szybkim tempie rozwoju. Według danych z 2001 r. gmina liczyła zaledwie 8 260 mieszkańców. Od tego czasu w gminie wiele się zmieniło, a komfort życia stale się poprawia. Duży wpływ mają na to liczne inwestycje, które są odpowiedzią na oczekiwania. Skąd brać na nie pieniądze? Część środków pochodzi właśnie z meldunku.

Każdego roku do sektora inwestycji trafiają środki m.in. na poprawę komunikacji, czyli nowe drogi, chodniki czy ścieżki rowerowe. Ważnym elementem rozwoju gminy są także kwestie związane z wodociągami i kanalizacją. Nacisk na gospodarkę wodno-ściekową w ostatnich latach powoduje, że Obrowo może się pochwalić około 150 km sieci kanalizacyjnej i 300 km sieci wodociągowej. W najbliższym czasie planowany jest dalszy etap budowy kanalizacji w Silnie. 95 proc. posesji na terenie gminy jest podłączonych do wodociągu. Do kanalizacji – 50 proc.

35 proc. budżetu rocznie przeznaczanych jest na edukację i rozwój infrastruktury szkolnej. W szkołach stale poprawiane są warunki, pojawia się coraz więcej nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu uczniowie osiągają lepsze wyniki. Również wiejskie świetlice są remontowane i doposażane. Najbliższymi celami są rozbudowa i termomodernizacja szkoły w Obrowie oraz rozbudowa świetlicy w Sąsiecznie. 

Placówki takie jak Zespół Szkół w Dobrzejewicach, Zespół Szkół w Osieku nad Wisłą czy Szkoła Podstawowa w Łążynie II posiadają najwyższe standardy. Pracownie komputerowe i dostęp do internetu to norma. W części szkół znajdują się szkolne stołówki. Również baza sportowa ulega ciągłej rozbudowie. 

Pieniądze inwestowane są także w lokalne architektoniczne perełki. Wyremontowano już budynek dworski w Obrowie, gdzie obecnie znajduje się Urząd Gminy. W planach jest jeszcze praca nad zabytkowym dworkiem w Zębowie.

Gminny Ośrodek Kultury działa bardzo aktywnie, organizując wiele wydarzeń kulturalnych, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Społeczność chętnie angażuje się w imprezy i koncerty. Ważną rolę spełnia również Gminna Biblioteka Publiczna, prowadząca aż trzy filie.

Dowodem na rozwój okolicy jest również postawiony niedawno w Osieku nad Wisłą maszt z przekaźnikiem telefonii komórkowej sieci Play. Potwierdza to tylko, że tereny wiejskie wcale nie muszą zostawać w tyle, jeśli chodzi o technologię.

Jesteśmy otwarci na budowę stacji bazowych telefonii komórkowej w naszej gminie, ponieważ wiemy, że miejscami zasięg jest słaby, a czasem nawet go brak – mówi wójt Andrzej Wieczyński. 

Decyzje o postawieniu w gminie dwóch kolejnych zostały już wydane. W planach jest także powstanie szybkiej sieci światłowodowej w Osieku nad Wisłą.

Podobnych inwestycji mogłoby nie być, gdyby gmina nie dysponowała odpowiednimi środkami. Osoby, które płacą podatki w miejscu zamieszkania, wspierają rozwój swojej okolicy. Zameldowanie się nic nie kosztuje i jest bardzo łatwe i szybkie. Szczególnie w gminie Obrowo, która znana jest z przyjaznego podejścia do interesantów.

Mieszkają u nas mili, serdeczni ludzie, którym my, urzędnicy, chętnie służymy pomocą. Zresztą, nasz urząd słynie z otwartości, uprzejmości i profesjonalizmu pracowników. Dlatego, jak zamieszkać, to tylko u nas w Obrowie. Obrowo – nasza gmina – podkreśla wójt Andrzej Wieczyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *