Chcesz uczcić historię wojny polsko-bolszewickiej? Zrób zdjęcie i dołącz do akcji #Wiktoria1920

Box2
fot. Pixabay

W tym roku obchodzimy okrągłą, setną rocznicę wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do wzięcia udziału w kampanii społecznej #Wiktoria1920. Poszukiwane są lokalne pamiątki i nawiązania do czasów wspomnianej wojny. Ich zdjęcia wykorzystane zostaną przy powstawaniu kolażu upamiętniającego stulecie.

Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To właśnie wtedy udało się zatrzymać bolszewików i obronić nie tylko nasz kraj, ale i zachodnią część Europy. Kampania społeczna #Wiktoria1920 ma na celu uczczenie tamtych wydarzeń, angażując wszystkich chętnych do podzielenia się swoimi pamiątkami z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Aby wziąć udział w akcji, trzeba poszukać pamiątek i pozostałości lub innych skojarzeń związanych z tamtymi wydarzeniami, czy to w rodzinnych zbiorach, czy w najbliższym otoczeniu. Swoje odkrycia należy sfotografować i udostępnić w mediach społecznościowych, opisując je hasztagiem #Wiktoria1920. 

REKLAMA

Inspiracji można szukać wszędzie. Zdjęcia rodzinne, listy, dokumenty, medale czy inne pamiątki mogą być dobrym świadectwem historii. Udostępniane przez nas fotografie mogą przedstawiać również pomniki, zabytki, nazwy ulic, w jakikolwiek sposób związane z wydarzeniami sprzed stu lat, a nawet zwykłe skojarzenia z liczbą 1920. Organizatorzy kampanii zachęcają do kreatywności. Tylko od nas zależy, w jaki sposób będziemy chcieli przedstawić swoją wizję i jak daleko posunie się nasza wyobraźnia. Rocznica wojny polsko-bolszewickiej uczczona zostanie m.in. kolażem wybranych zdjęć udostępnianych w ramach akcji. Dzięki wspólnym działaniom możemy pokazać, że pamiętamy o naszej historii.

Program „Niepodległa” dedykowany jest obchodom stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego ramach odbywają się wydarzenia upamiętniające tamten okres. Program ma łączyć i podbudowywać tożsamość narodową Polaków. Kampania społeczna jest elementem kompleksowych działań Biura Programu, nastawionych na kultywowanie patriotycznych postaw. Akcje upamiętniające, które odbywają się rozłożone w dłuższej perspektywie, są swoistym podkreśleniem wagi tamtych wydarzeń.

W ramach prowadzonej przez Biuro działalności zorganizowano już m.in. konkurs literacki „1920”, w ramach którego do 31 sierpnia wciąż można jeszcze nadsyłać swoje prace. Ma to posłużyć stworzeniu również literackiej panoramy tamtego okresu. Prace w dowolnej formie, bez ograniczeń gatunkowych, nie mogą przekraczać 30 tys. znaków, licząc ze spacjami. Należy je przesyłać pod adres konkurs@niepodlegla.gov.pl, wraz z oświadczeniem konkursowym i wymaganymi informacjami. Dla najlepszych prac znajdzie się miejsce w pokonkursowej antologii, która ukazać się ma 18 marca przyszłego roku – w setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką. Przewidziano również dziesięć nagród pieniężnych, w wysokości 4 tys. zł. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie niepodlegla.gov.pl. Również tam znajdziemy informacje na temat kampanii społecznej #Wiktoria1920.

Kampania sfinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *