Chcesz oddać krew? Możesz to zrobić w specjalnym autobusie

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy już od 3 lat prowadzi akcję pobierania krwi w ambulansie przed toruńskim Urzędem Marszałkowskim. Najbliższa okazja do oddania krwi będzie już jutro, w czwartek 17 września.

– Oddawanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Zapas krwi potrzebny jest szczególnie teraz, kiedy w szpitalach przybywa osób chorych i hospitalizowanych. Apeluję do wszystkich, którzy mogą oddać krew, by wzięli udział w naszej akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

Epidemia wymusza dodatkowe środki ostrożności, dlatego dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Zachowane zostaną również wszelkie zasady bezpieczeństwa. Nie powinny natomiast zgłaszać się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z zakażonymi koronawirusem.

Aby oddać krew należy być zdrowym i ważyć nie mniej niż 50 kg. Mogą to robić osoby w wieku od 18 do 65 lat. Wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), a także nr PESEL. Przed oddaniem krwi zaleca się picie dużej ilości płynów, spożycie lekkiego posiłku, a także ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, także dzień wcześniej.

Krew pobierana jest jednorazowym sprzętem. Najpierw trzeba jednak wypełnić kwestionariusz i zarejestrować się. Następnie pobierana jest próbka krwi, odbywa się także badanie lekarskie. Pobór krwi trwa od 5 do 10 minut, po czym następuje 15 minut odpoczynku. Następnie dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, w postaci czekolady i soku. Więcej informacji znaleźć można na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W tym roku czekają nas jeszcze trzy dni, kiedy będzie można oddać krew: 15 października, 12 listopada (wyjątkowo drugi czwartek miesiąca) i 17 grudnia.

Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w województwie jest blisko 35 tys. honorowych krwiodawców. 3 lata temu rozpoczęła się comiesięczna akcja poboru krwi pod budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.