Chcemy, aby gmina była uśmiechnięta [WYWIAD]

Box2
Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński/fot. Łukasz Piecyk

O inwestycjach, edukacji i o tym, jak stworzyć urząd otwarty na ludzi, rozmawiamy z wójtem gminy Obrowo Andrzejem Wieczyńskim.

Początek roku to dobry czas na podsumowania. Co wyróżniłby pan na liście działań gminy w ostatnich latach?

REKLAMA

Jako gmina staraliśmy się być aktywni w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Udało nam się m.in. rozwiązać problem starej oczyszczalni w Osieku nad Wisłą. Zastosowane w niej rozwiązania technologiczne były już nieaktualne. Obecnie korzystamy z ekologicznej przepompowni, na miarę XXI w. Udało nam się również przyłączyć do sieci toruńskiej.

Poziom skanalizowania w gminie wydaje się być wysoki.

Rzeczywiście, jest wysoki. Pracowaliśmy na to przez lata. 17 lat temu gmina liczyła co prawda mniej mieszkańców, ale miała zaledwie około 50 km sieci wodociągowej. Teraz jest to około 300 km. Sieć kanalizacyjna liczyła wtedy około 20 km. Teraz jest to łącznie 150 km. Te inwestycje są z pozoru niewidoczne, a jednocześnie niezbędne. Dużym sukcesem było tu pozyskanie środków zewnętrznych, np. z Funduszu Ochrony Środowiska. Warto podkreślić, że gdyby nie było infrastruktury i inwestycji, to nie byłoby takiego zainteresowania gminą. 

Każdego roku w Obrowie przybywa około 500 mieszkańców. Z czego to wynika?

Obrowo to piękna gmina, położona wśród lasów, nad jeziorami, jednocześnie cicha i spokojna, ale też nowoczesna. Mieszkańcy Obrowa mogą się więc cieszyć zarówno z mieszkania w urokliwym miejscu, z dala od miejskiego gwaru, jak i mają dostęp do wielu udogodnień, z których korzystają mieszkańcy miast.

Co roku na terenie gminy odbywa się niezliczona liczba wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Są one organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, funkcjonujące na terenie gminy stowarzyszenia, a także przez wielu prawdziwych pasjonatów swojego zawodu czy hobby. Legendą stały się już obrowskie dożynki, które cieszą się opinią najpiękniejszych w powiecie.

W gminie nie brak miejsc dla osób lubiących wypoczywać aktywnie i uprawiać sport. Tereny zielone, jeziora, ścieżki rowerowe – w Obrowie jest gdzie spacerować, biegać, uprawiać nordic walking, jeździć na rowerze, korzystać z siłowni zewnętrznych, pływać. Szkolna infrastruktura sportowa: boiska i sale gimnastyczne umożliwiają z kolei indywidualne i grupowe trenowanie dyscyplin halowych. 

Gminy, która wyciąga rękę do ludzi.

Chcemy, aby gmina była uśmiechnięta. Zawsze staraliśmy się jednoczyć ludzi, rozmawiać z nimi. Stworzyć urząd przyjazny mieszkańcom. Interesantów traktujemy priorytetowo. W naszym urzędzie to człowiek jest najważniejszy. Staramy się wysłuchać każdego i pomóc każdemu. Ważne jest, by dostrzegać nie tylko siebie, ale i innych. Zaangażowanie i „wyciąganie ręki” do nas wraca. Właśnie w takiej postaci – opinii, że gmina dobrze funkcjonuje. Że można z nami porozmawiać, a nasi urzędnicy zawsze pomogą. Chcemy prowadzić dialog z mieszkańcami, orientować się w ich potrzebach, by móc reagować i skutecznie działać. I udaje nam się to. 

W tym roku wzrosły ceny za wywóz odpadów. Mieszkańcy bardzo to odczują?

Rada Gminy Obrowo będzie podejmować decyzję w sprawie ewentualnego wzrostu opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów na sesji w dniu 6 lutego. Proponujemy nową stawkę w wysokości 18 zł od osoby za odpady zbierane selektywnie niezależnie od ilości osób zamieszkałych na nieruchomości. Mieszkańcy, którzy będą chcieli kompostować odpady, mieliby zapłacić zgodnie z nową propozycją o 1 zł mniej. Wzrost kosztów za odbiór i zagospodarowanie odpadów jest niezależny od gminy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, które wygrało przetarg, wyjaśniło nam, iż przyczyną wzrostu usług są wyższe koszty pracy, usług obcych, materiałów i energii, a także wyższe koszty zagospodarowania odpadów zmieszanych oraz surowcowych, bioodpadów i odpadów budowlanych. Wzrosła także opłata środowiskowa.
Myślę, że u nas ceny będą i tak niższe niż w okolicznych gminach. Tak wynika z informacji, które otrzymuję od innych samorządów. Co prawda ta kwota dla niektórych może być i tak bardzo wysoka, ale na podwyżki nie mamy wpływu. Wpływ mają czynniki, które nie są uzależnione od samorządu. Decydują tu inne instytucje. A budżet i opłaty musimy zaplanować tak, żeby w całości pokryły gospodarkę odpadami na terenie gminy Obrowo.

Gmina kładzie duży nacisk na edukację.

Poziom nauczania jest tutaj bardzo wysoki. Widoczne są efekty naszej pracy w zakresie edukacji. Zarówno praca nauczycieli, jak i środki, które angażujemy, dają pozytywne skutki. Mamy coraz zdolniejsze dzieci, odnoszące sukcesy w konkursach czy olimpiadach na szczeblu wojewódzkim. Potwierdzają to wyniki egzaminów – nasze szkoły plasują się powyżej średniej krajowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *