Budżety gmin powiatu chełmińskiego w 2021 roku. Na co wydadzą pieniądze?

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Pixabay

Ubiegły rok postawił samorządy w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o finanse. W tym roku są obawy, że będzie podobnie. Wiele gmin przy planowaniu inwestycji liczy na dotacje z zewnątrz. Wszystkie samorządy powiatu chełmińskiego zmieściły się w terminie z przyjęciem uchwały budżetowej. Co ciekawe, niektóre z nich przyjęte budżety już planują zmieniać.

Zdecydowanie największymi kwotami wśród gmin powiatu operować będzie miasto Chełmno. 85,4 mln zł wynosi przewidziany dochód. Po stronie wydatków kwota jest nieco większa – 94,2 mln zł. Miasto zrealizuje szereg inwestycji, takich jak przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków czy kompleksowa wymiana oświetlenia miejskiego i parkowego na oświetlenie LED. Niemałe środki pochłonie także część inwestycji drogowych. W styczniu rozpoczęto modernizację układu drogowego na os. M.C. Skłodowskiej. A w planach jeszcze termomodernizacja obiektów sportowych szkół podstawowych i zakup nowych przystanków komunikacji miejskiej. Do tego dochodzą wydatki m.in. na projekty aktywizujące mieszkańców, na oświatę i na transport publiczny.

REKLAMA

– Na uwagę zasługuje duża liczba planowanych i realizowanych inwestycji i nasza skuteczna aktywność w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, nie tylko na projekty twarde, inwestycyjne, ale także projekty miękkie – twierdzi burmistrz Chełmży Artur Mikiewicz. – Staramy się myśleć prorozwojowo, stawiać na inwestycje, jednocześnie bardzo oszczędnie podchodząc do wydatków bieżących.

W przypadku gminy Chełmno, budżet zakłada 31,7 mln zł dochodu. Jeśli zaś chodzi o wydatki, mowa tu o kwocie 33,6 mln zł. Wśród planowanych wydatków znajdują się m.in. budowa ścieżki rekreacyjnej pieszo – rowerowej w Klamrach w partnerstwie z powiatem,  przebudowa drogi w Dolnych Wymiarach czy budowa boiska sportowego przy szkole w Podwiesku. Ponadto, wydatki obejmą prace nad zakupionym w ubiegłym roku budynkiem po Banku Spółdzielczym, gdzie znajdować się będzie nowa siedziba gminy. W planach także inwestycje w odnawialne źródła energii.

– Z roku na rok dokładamy coraz więcej do oświaty, dlatego wolnych środków na inwestycje zostaje coraz mniej. To chyba problem wszystkich samorządów. Nasza subwencja oświatowa wynosi około 6,1 mln zł, a my wydajemy ponad 10,5 mln zł. Ponad 4 mln zł dokładamy z własnej kieszeni – podkreśla Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno.

39,5 mln zł – tyle wynieść mają dochody gminy Unisław. Po stronie wydatków przewidziana kwota wynosi 40,1 mln zł. Zakres planowanych inwestycji jest bardzo szeroki. Więcej o budżecie gminy Unisław piszemy tutaj:

W gminie Lisewo sytuacja jest nieco inna. Uchwalony budżet zakłada 27 mln zł dochodów i 26,2 mln zł wydatków. Jednak już teraz planowana jest zmiana uchwały na najbliższej sesji na początku lutego. Szacunkowo, budżet za 2021 rok zamknie się w kwotach powyżej 30 mln zł. Zachowana ma jednak zostać nadwyżka 800 tys. zł. Wśród planowanych inwestycji znajdują się rewitalizacja Jordanek czy rozbudowa Gminnego Ośrodka Zdrowia. Część środków zostanie wykorzystana na odnawialne źródła energii. Poza tym, szykowane są inwestycje drogowe na odcinku Lisewo – Pniewite i w Krajencinie. 

– Bardzo szybko rosnące wydatki bieżące są sporym problemem. Nasze dochody nie rosną tak szybko – nie kryje Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo. –  To spora obawa przy konstruowaniu każdego budżetu. Widoczna jest też bardzo duża luka w finansowaniu oświaty. Dopłacamy też coraz więcej do pomocy społecznej. Obawy są też względem pandemii, czy uda nam się zrealizować budżet. Straty na pewno będą, pytanie – jak duże?

21,9 mln zł dochodu i 23,4 mln zł wydatków – tak prezentuje się z kolei budżet w gminie Kijewo Królewskie. Tutaj bardzo dużą rolę w realizacji planów inwestycyjnych odegra to, czy uda się pozyskać środki zewnętrzne. Wniosków złożono niemało i jeśli zostaną rozpatrzone pomyślnie, wiele zostanie zrobione. Plan zakłada m.in. dokończenie budowy ścieżek rowerowych na odcinku z Chełmna do Unisławia i wybudowanie odcinka z Dorposza do Kijewa Królewskiego. Ponadto, utworzone ma zostać Centrum Integracji Społecznej, do którego celów trzeba będzie zaadaptować stary budynek. Przewidziane są także inwestycje drogowe, które dotyczyć będą aż siedmiu odcinków. Do Szymborna zostanie przedłużony wodociąg, a na hydroforniach w Brzozowie i Bajerzu i oczyszczalni ścieków w Napolu powstaną baterie fotowoltaiczne.

– Planujemy też dokończenie prac przy centrum oświatowo-sportowym w Kijewie Królewskim. Chcemy zmienić nawierzchnię, ogrodzić orlik i szkołę, przygotować szatnie, prysznice i dostosować nasze obiekty do najnowszych wymagań unijnych – mówi Mieczysław Misiaczek, wójt gminy Kijewo Królewskie.

Bardzo podobnie jak w Kijewie, będzie wyglądała sytuacja w gminie Papowo Biskupie. Tutaja przyjęta przez radnych uchwała budżetowa zakłada 21,6 mln zł wpływów i 24,7 mln zł wydatków. Największą inwestycją będzie tu modernizacja hydroforni Wrocławki, współfinansowana przez Urząd Marszałkowski. Kontynuowane będą prace związane z instalacjami fotowoltaicznymi na budynkach użyteczności publicznej, jak również inwestycje drogowe. Na drogę w Storlusie złożony został wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych, a na realizację czekają również trzy inne odcinki – w Firlusie, Papowie Biskupim i Kucborku. Na uchwały budżetowe gmin na początku roku patrzeć trzeba jednak z przymrużeniem oka, na co zwrócił uwagę sam włodarz gminy.

– Trudno jest mówić o budżecie w 2021 roku, bo tak naprawdę nie wiemy, co nas czeka. Budżet będzie pewnie zmieniany i dostosowywany do warunków – przewiduje Andrzej Zieliński, wójt gminy Papowo Biskupie.

Gmina Stolno w budżecie na 2021 rok zaplanowała 24,2 mln zł dochodów i 25,9 mln zł wydatków. Tutaj również mocno liczą na dotacje. Najdroższą inwestycją będzie budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Grubnie, która potrwać ma 2 lata – planowo zakończy się w 2022 roku. Do tego dochodzą inwestycje drogowe, jak przebudowa dróg gminnych – w Pilewicach i odcinka Małe Czyste – Nałęcz. Roboty czekają również drogę w Rybieńcu. Oprócz tego, w planach są także prace nad boiskiem przy Szkole Podstawowej w Stolnie. Jeśli uda się otrzymać dofinansowanie, realizowany będzie również projekt związany z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

– Z założenia, większość znaczących inwestycji realizujemy z udziałem środków zewnętrznych. Przy naszym budżecie, nie bylibyśmy w stanie udźwignąć tego tylko z kasy gminy. Jesteśmy na etapie wnioskowania do różnych instytucji – mówi Anna Bochen, sekretarz gminy Stolno. 

Swój budżet uchwalają nie tylko gminy. Przewidywane dochody i wydatki zaplanowane ma także powiat chełmiński. Do powiatowej kasy wpłynąć ma w tym roku 82 mln zł. Z kolei po stronie wydatków przewidziano 92,2 mln zł. Najważniejsze inwestycje związane są z infrastrukturą drogową. W planach także dalsze prace nad ścieżkami rowerowymi. Poza tym, kontynuowane będą prace nad budową nowej siedziby. Między halą sportową a budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie zostanie ponadto wybudowany łącznik. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *