Budżet Obywatelski w Gminie Wielka Nieszawka. Co wybrali mieszkańcy?

Box2 Wiadomości Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Budżet Obywatelski to fundusze, dzięki którym to sami mieszkańcy mogą zadecydować, co zmieni się w ich najbliższej okolicy. Mała infrastruktura, wydarzenia – to wszystko realizowane jest właśnie ze środków corocznie oddawanych do dyspozycji lokalnych społeczności. W gminie Wielka Nieszawka w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. do rozdysponowania było blisko 150 tys. zł.

Na liście do głosowania znalazło się wiele pomysłów. W puli ogólnogminnej do wydania było aż 74 tys. zł. Pozostałe środki podzielone zostały na cztery sołectwa. Mieszkańcy dokonywali wyboru na przełomie sierpnia i września. 

REKLAMA

Co wybrali mieszkańcy?

W puli ogólnogminnej największym poparciem – 196 głosów – cieszył się projekt dotyczący nauki pływania „Bezpieczna woda” na basenie CSiR Olender. W jego ramach uczniowie szkół podstawowych w Małej Nieszawce i Cierpicach odbędą 20 wyjazdów na pływalnię, pod okiem instruktora. Tuż za nim – 114 głosów – znalazły się zajęcia dodatkowe z języka angielskiego dla uczniów, którzy kończą nauczanie w szkołach podstawowych. Ostatnim zatwierdzonym projektem, który zdobył 28 głosów, był ten dotyczący promocji potraw kuchni regionalnej. 

Mieszkańcy sołectwa Mała Nieszawka postawili na… światło. Zakup i montaż lamp oświetleniowych przy ul. Wodociągowej w Małej Nieszawce uzyskał 150 głosów. W sołectwie Wielka Nieszawka wygrał projekt ustawienia dodatkowych 13 ulicznych koszy na śmieci. Uzyskał 52 głosy poparcia. Był to jednocześnie jedyny projekt na liście sołectwa. Sołectwo Cierpice, liczbą 19 głosów, zadecydowało o przyjęciu projektu „Bezpieczeństwo na drodze”, przewidującego zamontowanie progów zwalniających. W sołectwie Brzoza zmieściły się dwa projekty – kamień pamiątkowy „Pamięci dawnym mieszkańcom Brzozy” (11 głosów) oraz nowa wiata przystanku turystycznego wzdłuż Szlaku Bursztynowego (24 głosy). 

A co zrobiono z Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.? Dla SP w Małej Nieszawce zakupiono ławki czy tablicę edukacyjną. W Cierpicach zrewitalizowano teren po żwirowni, a w Brzozie stanęły tablice informacyjne.

Wymienione inwestycje to nic innego, jak wsłuchanie się w głos mieszkańców. Sami wybierają, czego potrzebują. Budżet Obywatelski to także forma ich aktywizacji. Urząd Gminy zapraszając do oddawania głosów, zachęca jednocześnie do brania udziału w życiu gminy i aktywnym uczestnictwie w jej rozwoju – poczynając od własnej ulicy, a kończąc na poprawie jakości życia wszystkich mieszkańców.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *