Budżet obywatelski w Chełmnie. Jakie projekty zostaną sfinansowane?

Box2 Wiadomości

Zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone w tym roku do Budżetu Obywatelskiego. Największą liczbę głosów mieszkańców zdobyły przesiewowe badania wad postawy u przedszkolaków i najmłodszych uczniów oraz zakup nowego wozu dla OSP Chełmno.

Mieszkańcy w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, podobnie jak rok temu, mieli do dyspozycji łączną kwotę 500 tys. zł. W tegorocznej edycji została ona podzielona na dwie pule – pierwszą w wysokości 400 tys. zł z przeznaczeniem na działania inwestycyjne oraz drugą w wysokości 100 tys. zł na działania społeczne. Taki podział dawał szansę na realizację także mniejszych projektów.

REKLAMA

– Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się m.in. rozbudowa istniejącego wybiegu dla psów przy Al. 3 Maja, wybieg dla psów na os. Raszei, plac zabaw z siłownią na ul. Brzoskwiniowej, ekologiczne ławki solarne, sala sportowa przy ul. Wałowej, budowa tężni solankowej, park sensoryczny na Starych Plantach, plac do street workoutu na os. 750-lecia czy plac zabaw na os. Skłodowskiej. Z projektów miękkich zgłoszono m.in. projekt wsparcia psychologicznego dla uczniów i ich rodziców czy zorganizowanie miejskiej potańcówki – wymienia Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

Najwięcej głosów mieszkańców zdobyły jednak przesiewowe badania wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń diagnostycznych (jako projekt miękki) oraz zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego ze zbiornikiem wodnym dla OSP w Chełmnie (jako projekt twardy). Kwota przeznaczona na projekt miękki została wykorzystana w 100 proc. Zakup pojazdu dla OSP pochłonie natomiast 290 tys. zł, co odpowiada 72,5 proc. zabezpieczonych środków. 

– Do wykorzystania pozostała zatem kwota 110 tys. zł. Zgodnie z regulaminem, Rada Miasta Chełmna może zwiększyć środki na realizację budżetu obywatelskiego pod warunkiem znalezienia źródła finansowania na ten cel. Dzięki temu udałoby się zrealizować także drugie w kolejności zadanie z największą liczbą głosów, czyli budowę tężni solankowej – tłumaczy wiceburmistrz Piotr Murawski.

W przypadku braku uzyskania zgody radnych na zwiększenie środków w puli budżetu obywatelskiego, do realizacji wybrane zostanie kolejne z listy zadanie mieszczące się w założonym budżecie – ekologiczne ławki solarne.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *