Budżet miasta Chełmna został w tym roku zasilony kwotą niemal 86 mln zł.

Box1 Powiat chełmiński Wiadomości

Początek roku to gorący czas dla samorządów, przede wszystkim ze względu na domykanie budżetu. Chełmno uporało się już z tym zadaniem. Podobnie jak w innych gminach wydatki przewyższają dochody. Miasto będzie sobie musiało poradzić z 3-milionowym deficytem. 

Budżet Chełmna zasili w tym roku 85,8 mln zł. Największym źródłem dochodów są podatki, z których do gminnej kasy wpłynie prawie 31 mln zł. Opłaty lokalne zasilą budżet 7 mln zł. Co wchodzi w ich skład? Przede wszystkim opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, parkingi, reklamę czy zajęcie pasa drogi. Realizacja zadań zleconych oraz z zakresu administracji rządowej przyniesie 23 mln zł. Dochody akcyzowe, czyli z tytułu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, szacowane są na 475 tys. zł. Z kolei dochody majątkowe wyniosą niemal 6,5 mln zł. 

REKLAMA

Zdecydowana większość z nich, bo aż 5,5 mln zł, to dofinansowania z Unii Europejskiej – tłumaczy Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

Subwencje ogólne wyniosą prawie 5,5 mln zł. W tym kontekście warto zwrócić uwagę zwłaszcza na subwencję oświatową, która wyniesie zaledwie 11,5 mln zł. Potrzeby chełmińskiego sektora oświatowego są natomiast prawie dwa razy większe i wynoszą 21,5 mln zł. Nie dziwi wobec tego deficyt, który sięgnie w tym roku 3 mln zł. Zostanie pokryty przez zaciągnięte kredyty i pożyczki. 

Stan zadłużenia Chełmna na chwilę obecną to niecałe 3,5 mln zł – dodaje wiceburmistrz.

Miasto planuje wydać w tym roku 88,8 mln zł. Zdecydowanie najwięcej pieniędzy popłynie do sektora rodziny. Na świadczenia wychowawcze, rodzinne, alimentacyjne i wsparcie rodzin potrzebujących zagospodarowano prawie 24 mln zł. Podobna suma potrzebna będzie także na utrzymanie żłobków, przedszkoli publicznych i prywatnych oraz szkół podstawowych. Pomoc społeczna pochłonie ponad 7 mln zł. Prawie 0,5 mln zł przeznaczono na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii. Gospodarka miejska i ochrona środowiska zostaną wsparte kwotą 11 mln zł. 

Fundusze te zostaną w dużej mierze przeznaczone na gospodarowanie odpadami oraz oświetlenie ulic. Mamy na względzie także utrzymanie zieleni oraz dotacje do wymiany starych i nieefektywnych kotłów – mówi Piotr Murawski.

Samo utrzymanie ulic będzie kosztować prawie 700 tys. zł. Podobną kwotą wsparty zostanie rozwój sportu. Administracja publiczna pochłonie ponad 8,5 mln zł. Na kulturę przeznaczono o połowę mniej środków. Utrzymanie bezpieczeństwa będzie z kolei kosztować miasto około 1 mln zł.

Po raz pierwszy w budżecie Chełmna wygospodarowano tak dużą sumę na budżet obywatelski.

Mieszkańcy mają w tym roku do dyspozycji aż 500 tys. zł – deklaruje Piotr Murawski.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jak zostaną spożytkowane pieniądze. Do 17 lutego trwa nabór projektów do budżetu obywatelskiego. 

W 2020 r. Chełmno zdecydowało się przeznaczyć na inwestycje nieco ponad 10 mln zł. Oznacza to, że wydatki inwestycyjne stanowią 11,3 proc. tegorocznego budżetu. Największym wyzwaniem inwestycyjnym będzie adaptacja kamienicy przy ul. Grudziądzkiej, która pochłonie ponad 4 mln zł. Drugim w kolejności zadaniem będzie modernizacja oświetlenia ulicznego i parkowego za 3,5 mln zł. Sporą część funduszy przeznaczono także na remont mieszkań komunalnych i wykupów gruntów pod drogi. Planowana jest także budowa ścieżki rowerowej na Starym Mieście, wykonanie chodnika na ul. Jastrzębskiego, zbudowanie windy w Urzędzie Miasta i montaż nowych przystanków autobusowych. 

Miasto zamierza także kontynuować budowę instalacji wodno-kanalizacyjnej na ul. Bliskiej, a także przygotować projekt poprawy efektywności energetycznej budynków szkół i użyteczności publicznej – podsumowuje wiceburmistrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *