Szpital w Chełmży umożliwia wpłacanie darowizn na zakup środków ochrony osobistej [AKTUALIZACJA]

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Szpital Powiatowy w Chełmży poinformował o możliwościach wpłat darowizn na zakup niezbędnych środków ochronnych w związku z epidemią COVID-19. Podobnie, jak w wielu innych szpitalach w całej Polsce, także w Chełmży występują trudności ze zdobyciem podstawowych artykułów, takich jak maseczki, fartuchy czy środki dezynfekcyjne.

Darowiznę na środki ochrony, niezbędne do efektywnego zwalczania koronawirusa, można przekazywać na prywatne konto Szpitala Powiatowego w Chełmży. Wpłaty zostaną przeznaczone na zakup środków dezynfekcyjnych oraz materiałów i sprzętów jednorazowych na zabezpieczenie personelu i pacjentów. Informacja na stronie pojawiła po kontakcie jednego z mieszkańców, który zaoferował swoją pomoc.

REKLAMA

Inicjatywa utworzenia konta dla wpłat indywidualnych darczyńców nie pochodzi od samorządu powiatowego, chociaż jest to piękny gest wsparcia dla placówki, służącej mieszkańcom powiatu – komentuje Marek Olszewski, starosta toruński.

Prezes zarządu szpitala nie ukrywa jednak, że występują braki w najpotrzebniejszych środkach ochrony osobistej.

Oczywiście braki mamy tak, jak wszyscy. Nie jesteśmy zabezpieczeni w środki ochrony osobistej tak, jak byśmy chcieli. Większa ilość środków ochronnych pozwoliłaby wydać zalecenia bardziej powszechnego stosowania ich przez pracowników – informuje lek. med. Leszek Pluciński, prezes zarządu szpitala w Chełmży.

Zaostrzenie obowiązku stosowania chociażby masek wymagałoby poczynienia wielotysięcznych zapasów. Na chwilę obecną nie jest to możliwe, m.in. ze względów finansowych.

Przed epidemią standardowe maski chirurgiczne kosztowały 9 gr za sztukę. W tym momencie rzadko kiedy udaje się zakupić taką maskę poniżej 3 zł za sztukę. Mamy do czynienia z 30-krotnym wzrostem cen przy takich samych kontraktach dla szpitali – tłumaczy lek. med. Leszek Pluciński.

Największym problemem jest jednak mała dostępność tego typu artykułów na rynku. W pierwszej kolejności, zaopatrywane są w nie szpitale zakaźne.

Bardzo cenię zapobiegliwość prezesa Leszka Plucińskiego, ale z rozmowy którą przeprowadziłem z nim wczoraj wiem, że Szpital Powiatowy w Chełmży ma w tej chwili zapas środków ochrony osobistej na 3 tygodnie, co stawia go w lepszej sytuacji, niż wiele innych placówek w Polsce – argumentuje Marek Olszewski.

Starostwo Powiatowe przekazało na początku marca 50 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej dla personelu szpitala w Chełmży. Prezes zarządu szpitala wspomina jednak o niewystarczającej pomocy ze strony władz wojewódzkich.

Przez cały okres epidemii wojewoda przysłał nam ok. 30 masek i ok. 20 fartuchów. Taka ilość to niepoważne traktowanie naszych potrzeb. W tym tygodniu pojawił się sygnał od ministerstwa i od wojewody, że postarają się teraz doposażyć inne szpitale, nie tylko zakaźne i jednoimienne. Mówi się o tym, że być może już w sobotę pojawią się jakieś środki. Ale ile tego będzie…? – zastanawia się lek. med. Leszek Pluciński.

Na chwilę obecną wpłat dokonało kilka podmiotów gospodarczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *