Bóle głowy, szyi? Wykonaj doppler tętnic szyjnych!

Box2 Materiały partnera Wiadomości

Bóle głowy lub szyi, szumy w uszach, zawroty głowy i zaburzenia równowagi czy też zaburzenia czucia mogą być pierwszą oznaką zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych. Niestety miażdżyca tętnic szyjnych nie boli, nie zawsze wywołuje też wymienione objawy, dlatego często pierwszą oznaką może być udar mózgu, a w konsekwencji nawet śmierć pacjenta! O skali problemu świadczy fakt, że miażdżyca tętnic szyjnych występuje u co trzeciej osoby po 65 roku życia.

Bóle głowy lub szyi, szumy w uszach, zawroty głowy i zaburzenia równowagi czy też zaburzenia czucia mogą być pierwszą oznaką zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych. Niestety miażdżyca tętnic szyjnych nie boli, nie zawsze wywołuje też wymienione objawy, dlatego często pierwszą oznaką może być udar mózgu, a w konsekwencji nawet śmierć pacjenta! O skali problemu świadczy fakt, że miażdżyca tętnic szyjnych występuje u co trzeciej osoby po 65 roku życia.

REKLAMA

Tętnice szyjne odpowiadają za doprowadzanie krwi do mózgu. Nie mniej ważne są tętnice kręgowe znajdujące się w kręgosłupie. Zwężenie światła tych właśnie tętnic to prosty przepis na niedokrwienie mózgu, a w konsekwencji nawet śmierć. I nie zdarza się to rzadko, ponieważ udary mózgu są trzecią przyczyną zgonów w naszym kraju! Co więcej, aż 80% wszystkich udarów to udary niedokrwienne, czyli takie, które są spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu.

Profilaktyka udarów mózgu

Biorąc pod uwagę fakt, że zwężenie tętnic jest czynnikiem bezpośrednio zwiększającym ryzyko udaru mózgu, należy zadbać o profilaktykę.  Kluczowe jest zachowanie zdrowego trybu życia i odpowiedniej diety, ale też wykonywanie badań diagnostycznych. Ocenę stopnia zwężenia tętnic szyjnych można wykonać dzięki badaniu USG dopplerowskiego. Ocena stanu naczyń mózgowych z pomocą USG to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i można je przeprowadzać tak często, jak to konieczne. Badanie USG pozwala z bardzo dużą precyzją ocenić stan tętnic, stopień zwężenia naczyń, a także określić na jakim odcinku oraz w jakim miejscu położone są blaszki miażdżycowe, a nawet to, jaka jest ich struktura. Podczas badania lekarz może omawiać widziany obraz i zaproponować konkretne rozwiązania oraz środki zaradcze. Jednym z nich jest operacja udrożniania tętnic szyjnych. W naszym kraju przeprowadza się około 10 tysięcy rocznie takich zabiegów, co pozwala skutecznie chronić pacjentów przed udarami mózgu. Innym rozwiązaniem może być podjęcie leczenia farmakologicznego.

Doppler – profilaktyka udarowa

Profilaktyka udarów jest szczególnie istotna dala tych, którzy mają za sobą już przebyty udar mózgu lub atak niedokrwienny. Doppler tętnic szyjnych i kręgowych to badanie, które zaleca się też tym, którzy cierpią na takie choroby, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca lub borykają się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Jest to też badanie szczególnie ważne dla tych pacjentów, którzy w rodzinie odnotowywali występowanie udarów lub zawałów serca. Wskazaniem do badania będą też urazy szyi, objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego, szmer nad tętnicami szyjnymi czy też powtarzające się bóle i zawroty głowy. Warto je też wykonać u wszystkich osób po 65 roku życia, szczególnie jeśli palą papierosy, zażywają mało ruchu lub preferują tłustą oraz ubogą w warzywa dietę. Dopplerowskie badanie przepływowe naczyń szyjnych wykonuje się też kontrolnie po zabiegu endarterektomii, czyli usunięciu blaszek miażdżycowych, jak również po założeniu stenu do tętnicy.

Przygotowanie i przebieg badania

Do badania tętnic szyjnych i kręgowych nie trzeba być w specjalny sposób przygotowanym. Wystarczy jedynie pamiętać o założeniu takich ubrań, które nie zasłaniają szyi i umożliwią łatwe dotarcie do całego badanego obszaru. Warto też wcześniej zdjąć biżuterię. Należy zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną oraz dokument tożsamości.

Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, zazwyczaj z lekkim odchyleniem głowy do tyłu. Podczas badania lekarz wykonuje małą głowicą pokrytą żelem badanie po obu stronach szyi, dokładnie tam, gdzie przebiegają tętnice. Całość trwa nie więcej niż 15-20 minut. Chcąc wiedzieć więcej warto zajrzeć na: doppler tętnic szyjnych info https://citoplus.citomed.pl/dok/profilaktyka-udarowa

Zagrożenie udarem mózgu jest realne, dlatego w porę należy wykryć ewentualne nieprawidłowości w przepływie krwi i podjąć właściwe działania profilaktyczne. Dopplerowskie badanie przepływowe naczyń szyjnych jest tym, od czego warto zacząć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *