“Bitwa Reginów”. KGW gminy Chełmża przygotowują się do konkursu

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. nadesłane

Po roku przerwy i w nowej formule: trwa nabór do ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń konkurs rozstrzygnięty zostanie online. Udział wziąć warto – pula nagród wynosi w tym roku 35 tys. zł.

„Bitwa Regionów”, czyli największy w Polsce konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, powraca. Pandemia koronawirusa spowodowała, że w zeszłym roku zawody nie mogły się odbyć. Tym razem zostaną zorganizowane, jednak liczyć się trzeba ze zmienioną formułą wydarzenia. Jurorzy oceniać będą pomysł na potrawę regionalną, ale też jej prezentację. Wszystko to za pomocą krótkiego, dwuminutowego filmu, który trzeba przy okazji nagrać. 

REKLAMA

Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu. Do 30 czerwca Koła Gospodyń Wiejskich mogą zgłaszać trzyosobowe reprezentacje za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie www.bitwaregionow.pl. Również tam dostępny jest regulamin tegorocznej edycji. Konkurs organizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który na swoim kanale na YouTube udostępnił film instruktażowy, wyjaśniający, na czym dokładnie polega konkurs i jak można się na niego zapisać. 

– Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego – dowiadujemy się z filmu. 

Dotychczasowe pięć edycji „Bitwy Regionów” cieszyło się dużym zainteresowaniem Kół Gospodyń Wiejskich. O popularności może świadczyć choćby fakt, iż w ostatniej edycji – w 2019 r. – udział wzięło prawie 800 KGW z całego kraju. Tym razem zainteresowanie może być wcale nie mniejsze. Do udziału zachęca choćby tegoroczna pula nagród, wynosząca aż 35 tys. zł. Zachęca także obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, który objął honorowy patronat nad konkursem.

– Jesteśmy solidarni z rolnikami i dlatego przygotowujemy dania regionalne z lokalnych produktów, do czego zachęcamy Koła Gospodyń Wiejskich poprzez konkurs „Bitwa Regionów”. Tegoroczna, szósta edycja będzie odbywała się w warunkach trwającej epidemii Covid-19 i podobnie jak nasze życie przeniesie się częściowo do przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy uczestniczki do prezentacji potraw w formie multimedialnej. Mamy nadzieję, że to wyzwanie będzie dla pań ciekawe – zaprasza do udziału minister.

Konkurs adresowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, ale też do stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia muszą posiadać osobowość prawną i własny rachunek bankowy zarejestrowany na ten podmiot.

W przypadku pytań można skontaktować się z Oddziałem Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pod nr tel. (52) 52 50 803.

Udział w konkursie to szansa na zaprezentowanie lokalnych potraw, ale też całej tradycji swojej małej ojczyzny. Dzięki „Bitwie Regionów” członkinie KGW mogą zaprezentować swoją okolicę w myśl hasła „przez żołądek do serca”, stając się tym samym ambasadorkami regionu. 

Do udziału KGW ze swojego terenu zaprasza także gmina Chełmża. Przygotowania już trwają, choćby za sprawą rozpoczętej jeszcze w lutym przez Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża akcji „Gotowanie na ekranie”. Do tej pory pojawiło się już kilka odcinków programu, do którego gmina zaprasza właśnie członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Swoje przepisy zaprezentowały już KGW z Zelgna, Grzegorza, Dźwierzna, Głuchowa, Zajączkowa i Brąchnówka, a także Koło Kobiet Aktywnych „OD-Nova” z Bielczyn. W ten sposób poznaliśmy już przepisy na sernik z musem malinowym, pasztet zajączkowski czy sernik głuchowski. Przy okazji można dowiedzieć się nieco więcej na temat działalności danego stowarzyszenia. Kolejne odcinki „Gotowania na ekranie” udostępniane są w mediach społecznościowych gminy Chełmża, w tym na stronie Centrum Inicjatyw Kulturalnych. 

Dla Kół Gospodyń Wiejskich może być to przetarciem szlaku przed udziałem w „Bitwie Regionów”. Tradycyjne, lokalne przepisy można poznać już teraz. Dzięki „Gotowaniu na ekranie” gospodynie mogą oswoić się z występowaniem przed kamerą i znaleźć inspirację do prezentacji swoich potraw w ogólnopolskim konkursie. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *