Bierzgłowo zaprasza na tradycyjny wielkanocny jarmark

Box2 Łubianka Powiat toruński
Fot. Łukasz Piecyk

Swojskie kiełbasy, wędzone szynki, ciasta, a także baranki wielkanocne z masła i rękodzieło – te i wiele innych rzeczy będzie można nabyć w niedzielę 14 kwietnia pod odrestaurowanym bierzgłowskim wiatrakiem. Gminne Centrum Kultury w Łubiance zorganizuje tam wielkanocny jarmark. Otwarcie kramów nastąpi w samo południe.

Swoje produkty oferować będzie kilkunastu wystawców. Wśród nich znajdą się lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, a także stowarzyszenia i szkoły. Na tydzień przed Wielkanocą mieszkańcy gminy oraz goście z sąsiednich miejscowości będą mogli kupić wszystko to, co może stanąć na świątecznym stole.

REKLAMA

– Będą pasztety, swojskie wędliny, mazurki, baranki z masła czy wędzone na dzień przed jarmarkiem szynki – wymienia Danuta Kwiatkowska, dyrektorka BCK w Łubiance. – Wystrzegamy się udostępniania miejsc osobom, które chcą sprzedawać zabawki czy inne produkty, niemające nic wspólnego z rękodziełem. Promujemy to, co tworzą mieszkańcy i nasi uzdolnieni artystycznie sąsiedzi.

Inauguracja jarmarku odbędzie się punktualnie o godz. 12. Warto się pospieszyć.

– Jestem pewna, że, wzorem lat ubiegłych, produkty rozchodzić się będą niezwykle szybko – dodaje współtwórczyni wydarzenia. – W okolicy przygotujemy specjalne miejsca, by móc wygodnie skosztować żurku, a także wiele innych gorących potraw.

Pierwszy taki jarmark zorganizowany został w gminie 9 lat temu. Z inicjatywą wyszły pracownice ówczesnego Centrum Kultury, ponieważ w okresie wielkanocnym brakowało w harmonogramie kulturalnych wydarzeń podobnej atrakcji.

– Postanowiłyśmy wykorzystać odrestaurowany XIX-wieczny wiatrak typu koźlak, znajdujący się na wzgórzu w Bierzgłowie – wspomina Danuta Kwiatkowska. – Jarmark jest dziś także doskonałą okazją do tego, by z bliska oraz od wewnątrz podziwiać ten niezwykły obiekt.

W niedzielę będzie on otwarty dla zwiedzających. W środku znajdują się zarówno oryginalne elementy starego wiatraka, jak i części odrestaurowane. Jak zaznacza dyrektorka BCK w Łubiance, koźlak ten jest atrakcją nie tylko w gminie. Dużą popularnością cieszy się wśród turystów z całego województwa.

Tagged

1 thought on “Bierzgłowo zaprasza na tradycyjny wielkanocny jarmark

  1. Szkoda, że nie ma możliwości dojazdu komunikacją publiczną, wzorem Przysieka można by uruchomić bezpłatne autobusy dowożące mieszkańców Torunia…a tak jest to impreza dla posiadaczy samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.