Biegacze uczczą 100-lecie przyłączenia Pomorza do Polski

Box2 Wiadomości Województwo
fot. Wojtek Szabelski

7 lutego z Torunia i Bydgoszczy wyruszą drużyny biegowe w kierunku Pucka. Zawodnicy pokonają łącznie 240 kilometrów. Bieg sztafetowy to jedno z wielu wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski.

Puck to miasto symboliczne, ponieważ to właśnie tam armia generała Hallera dokonała zaślubin Polski z morzem. Z okazji stulecia powrotu naszego regionu do Polski zostanie zorganizowany bieg sztafetowy, którego metę zaplanowano właśnie w Pucku. W sztafecie wystartuje 10 drużyn biegowych, z których każda będzie liczyć po ośmiu członków. Maksymalny limit zawodników to 80 osób.

REKLAMA

Sam bieg zostanie podzielony na 3 etapy. Pierwszych trzech zawodników wyruszy 7 lutego z Torunia lub z Bydgoszczy i zakończy bieg w Warlubiu. W Toruniu zawodnicy wystartują spod Urzędu Marszałkowskiego. Startujący z Torunia spotkają swoich kolegów z Bydgoszczy w Unisławiu i tam kolumny biegaczy połączą się ze sobą. Łącznie do Warlubia pokonają 83 kilometry. Drugi etap biegu zaplanowany jest na 8 lutego. Pobiegnie w nim kolejnych trzech przedstawicieli drużyn do mety w Pruszczu Gdańskim. Pokonają 86 kilometrów. Natomiast trzeci etap to 70 kilometrów i wystartuje w nim ostatnich dwóch przedstawicieli. To właśnie oni dobiegną na metę w Pucku. Łączy dystans dla całej drużyny to 240 kilometrów.

Myślę, że bieg sztafetowy to bardzo interesująca forma uczczenia powrotu Kujaw i Pomorza do Wolnej Polski. Zapraszam gorąco drużyny biegowe z naszego regionu do udział w tym sportowo-patriotycznym przedsięwzięciu.  A mieszkańców miast i wsi, przez które będą podążać maratończycy do kibicowania – ocenił marszałek Piotr Całbecki.

Po zakończeniu biegu sztafetowego, 10 lutego, na rynku w Pucku odbędą się uroczyste obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem i parada rekonstrukcyjna. W wydarzeniu weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem imprezy jest Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Stowarzyszenie Run to Run.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *