Biblioteki gminy Chełmża zapraszają na świąteczne warsztaty

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

W bibliotekach gminy Chełmża można już poczuć prawdziwy, świąteczny klimat. Choć ich działalność jest mocno ograniczona, to jednak robią wszystko, by mieszkańcom magia świąt towarzyszyła przez cały grudzień. Mają w tym pomóc świąteczne akcje, z których część już się odbyła, a część jeszcze trwa. Dlaczego warto odwiedzić biblioteki?

Obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala na świętowanie tak, jak we wcześniejszych latach. Wszystko odbywa się przy zachowaniu przeciwepidemicznych obostrzeń, a więc mniej licznie, z dezynfekcją i w maseczkach. W samych bibliotekach w Zelgnie, Skąpem, Grzywnie i Głuchowie książki można jedynie wypożyczać, a okazjonalne spotkania i imprezy się nie odbywają. Biblioteki starają się jednak zachęcać do odwiedzin, w możliwym zakresie.

REKLAMA

– Chcemy we w miarę dostępnej formie przekazać klimat świąt – mówi Justyna Błaszczyk, dyrektorka Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża i Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. – Promujemy literaturę o tematyce świątecznej, mamy bogaty księgozbiór i zachęcamy do przyjścia do biblioteki i nastrojenia się literaturą.

Wypożyczaniu towarzyszą różne akcje. I tak, kto 4 grudnia odwiedził jedną z czterech gminnych bibliotek, oprócz książki wynosił słodki, mikołajkowy upominek w ramach akcji “Słodka książka”. Z kolei w same Mikołajki zorganizowano zabawę online. Internauci, którzy śledzili na facebooku profil Centrum Inicjatyw Kulturalnych, z pewnością zauważyli… mikołaje.

– Wśród zdjęć na osi czasu ukryte były postacie mikołaja i pojedyncze hasła z tym związane. Kto odszukał te hasła i wysłał odpowiedź na adres konkursowy, otrzymał nagrodę – opowiada dyrektorka CiK.

Obecnie gminne biblioteki prowadzą jeszcze dwie akcje. Pierwszą z nich jest “Kartka prosto z serca”. Do 17 grudnia we wszystkich placówkach stać będą specjalne pojemniki na kartki, które adresatom sprawią w święta wiele radości.

– W ramach akcji należy wykonać w domu kartkę świąteczną i wrzucić ją do oznakowanego pudełka w jednej z czterech gminnych bibliotek. Wszystkie kartki zbierzemy i przekażemy podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Browinie – wyjaśnia Justyna Błaszczyk.

Na kartce zawrzeć można życzenia świąteczne, czy w formie obrazkowej. Biblioteki zachęcają do udziału zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych – każdy może podarować uśmiech podopiecznym DPS w Browinie. Jest jeszcze jeden powód, dla którego do 17 grudnia warto zajrzeć do gminnych bibliotek. Równo z “Kartką prosto z serca” zakończą się także warsztaty wykonywania stroików, na które zapisywać się można od środy 9 grudnia. 

– Nie możemy zrobić warsztatów grupowych, jak co roku. Zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Organizowaliśmy je w świetlicach, w szkołach, przy urzędzie gminy. Teraz niestety nie jest to możliwe. W zamian proponujemy indywidualne warsztaty, na które można umówić się telefonicznie – mówi Justyna Błaszczyk.

W bibliotekach czekają już przygotowane pakiety, zawierające ozdoby oraz instrukcje wykonania świątecznego stroika. Za niewielką opłatą można taki stroik zakupić i zabrać ze sobą do domu lub zająć stanowisko w bibliotece i wykonać go na miejscu. Warsztaty są indywidualne ze względu na aktualną sytuację epidemiczną. Zachowane zostaną wszelkie obowiązujące obostrzenia. Biblioteki czekają – w świątecznym nastroju.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *