Bibliotekarze z Chełmży “sprostali wyzwaniom współczesności”

Box2 Chełmża Wiadomości
Fot. ilustracyjne/Pixabay.com

„Kompetentny bibliotekarz – atrakcyjna biblioteka!” – pod takim hasłem przebiegł cykl szkoleń zorganizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Juliana Prejsa.

– Zmieniająca się rzeczywistość wymaga od bibliotekarzy, działających w środowiskach lokalnych, ciągłego zdobywania nowych umiejętności i kompetencji – deklaruje Urszula Meszyńska, dyrektorka PiMBPSkierowany do bibliotekarzy z powiatu toruńskiego cykl szkoleń miał im pomóc sprostać wyzwaniom współczesności.  
 
Szkolenia potrwały dwa miesiące. Jeszcze we wrześniu odbyły się jednodniowe warsztaty „Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne – metody pracy ze społecznościami lokalnymi i narzędzia cyfrowe służące kultywowaniu i zachowywaniu lokalnej historii”. 

REKLAMA

– Bibliotekarze dyskutowali nad etapami procesu ochrony dziedzictwa lokalnego. Poszukiwali w sieci materiałów historycznych ze swoich miejscowości. Zastanawiali się, jak można na miejscu pozyskiwać materiały będące dziedzictwem lokalnym, a także jak je skutecznie upowszechniać w środowisku. Uczestnicy warsztatów, zainspirowani dobrymi przykładami, tworzyli własne scenariusze, angażujące mieszkańców w ochronę dziedzictwa lokalnego – relacjonuje Urszula Meszyńska 

Październik z kolei upłynął pod znakiem nowoczesnych technologii, które coraz śmielej wkraczają w świat bibliotek, kojarzący się raczej z zakurzonymi regałami. Można wręcz powiedzieć, że współczesny bibliotekarz nie może się bez nich obejść. I tak najpierw poznali tajniki pracy z danymi w „chmurze” Google’a.

– Dowiedzieli się, jak można na wirtualnym dysku tworzyć i, co ważne, udostępniać wybranym osobom różne plikidokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, formularze ankiet i prezentacje – opisuje Urszula Meszyńska Dużym udogodnieniem pracy w „chmurze” jest uniezależnienie pracy z dokumentem od konkretnego urządzenia. Daje to możliwość dostępu do dokumentu z tabletu czy smartfona praktycznie o każdej porze, wszędzie tam, gdzie jest internet. Inną zaletą wirtualnego dysku jest umożliwienie pracy zespołowej na jednym dokumencie. Jest to bardzo przydatne dla bibliotek mających różne działy lub filie, zwłaszcza podczas tworzenia zespołowych planów pracy czy sporządzania sprawozdań. 

Organizowane przez biblioteki imprezy będą cieszyć się większym powodzeniem, gdy zaprosi na nie profesjonalnie i atrakcyjnie zaprojektowany plakat. Ale jak to zrobić, nie będąc grafikiem? Pierwsze kroki w programie graficznym stawiali uczestnicy kolejnych warsztatów.

– Poznawali zasady kompozycji, doboru kolorów, fontów, treści i grafiki. Te ostatnią ze względu na prawa autorskie najlepiej wykonać samemu. Bibliotekarze próbowali swych sił w ogólnodostępnym, bezpłatnym programie do tworzenia i edycji grafiki o nazwie Inkscape – informuje dyrektorka PiMBP.

Wreszcie dowiedzieli się, jak przyciągnąć do biblioteki osoby nieczytające dzięki współczesnym technologiom wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

– Bibliotekarze mieli okazję sprawdzić, jak działają różnorodne aplikacje do VR i AR, które można bezpłatnie wykorzystać w bibliotece – opisuje dyrektorka PiMBP. 

Na koniec bibliotekarze zobaczyli, jak to wszystko wygląda w praktyce, w trakcie wizyty studyjnej w nowoczesnym obiekcie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. 

– Ciekawe rozwiązania architektoniczne nowo wybudowanego gmachu, funkcjonalna przestrzeń, wygodne, estetyczne meble i nowoczesne wyposażenie wzbudziły zachwyt zwiedzających. Bibliotekarze z zainteresowaniem obejrzeli też wystawę i pokaz multimedialny pt. „Tacy byliśmy” oraz prezentację o dokonaniach wąbrzeskiej biblioteki – relacjonuje Urszula Meszyńska.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *