Biblioteka w Czernikowie zmieniła się w… teatr!

Czernikowo Wiadomości
Fot. nadesłane

Wakacje w bibliotece? Tak! – jeśli to Gminna Biblioteka Publiczna w Czernikowie.

O tym, że biblioteka potrafi zamienić się w teatr, przekonały się dzieci uczestniczące w wakacyjnych zajęciach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernikowie. Wyobraźnię i kreatywne podejście do popularnych opowieści pobudził w dzieciach autorski spektakl bibliotekarzy z Czernikowa „Zamieszanie w krainie bajek”.

REKLAMA

– Tytułowe „zamieszanie” polegało na tym, że np. Czerwony Kapturek wystąpił w bajce o Jasiu i Małgosi. Takie przechodzenie bohaterów z bajki do bajki zaskoczyło dzieci, ale na nietypowe podejście do znanych historii zareagowały entuzjastycznie – mówi Dorota Zmudzińska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie. – To była na pewno dobra lekcja kreatywności, ale przede wszystkim wspaniała rozrywka. Scenariusz i rekwizyty do tego spektaklu przygotowaliśmy sami. Teraz pracujemy nad kolejnym przedstawieniem, tym razem kukiełkowym. To będzie inscenizacja bajki o Jasiu i Małgosi. Powinna być gotowa do końca wakacji – zapowiada Dorota Zmudzińska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernikowie budzi też w dzieciach zupełnie odmienne pasje, choćby… kulinarne.

Mali kucharze wspólnie z pracownikami biblioteki przygotowywali gofry i naleśniki.

– Dzieci bardzo lubią gotować – mówi Dorota Zmudzińska. – U nas miały okazję spełnić swoje kulinarne fantazje, np. wybierając dodatki do gofrów, lub spróbować czegoś po raz pierwszy, np. rozbijając samodzielnie jajko do ciasta na naleśniki. Czas oczekiwania na posiłek wypełniły zajęcia plastyczne – dodaje bibliotekarka.

Artystyczne talenty pokazali uczestnicy plenerowych warsztatów plastycznych, które zorganizowano przed budynkiem biblioteki. Dzieci namalowały tam wspólnie biblioteczny mural. Zabawę zwieńczył minifestiwal baniek mydlanych – można było puszczać duże bańki, jak robi się na „prawdziwych” festiwalach.

Jak przekonać dzieci, by oderwały się od swoich komputerów i smartfonów i wzięły udział w zajęciach w bibliotece? Czasem wcale nie trzeba ich przekonywać. Bibliotekarze z Czernikowa w sierpniu zorganizują warsztaty z wykorzystaniem specjalnych gogli, które dzięki technologiom informatycznym przeniosą dzieci do wirtualnej rzeczywistości (realistycznej symulacji sztucznego świata). Towarzyszyć temu będą zajęcia z podstaw programowania. Nowoczesne technologie wypełniają coraz większą przestrzeń w naszym codziennym życiu, a o najmłodszych pokoleniach eksperci mówią, że są „natywne cyfrowo” – czyli posiadają intuicyjnie pewne umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami, których starsi muszą się dopiero nauczyć. Zdając sobie sprawę z tych cywilizacyjnych przemian, bibliotekarze z Czernikowa organizują zajęcia, które powinny zainteresować nawet najbardziej opornych, zanurzonych bez pamięci w internecie.

– Dziś biblioteka nie jest już zakurzonym pomieszczeniem, w którym stoją rzędy pożółkłych woluminów i obowiązuje cisza – mówi Dorota Zmudzińska. – To ośrodek kultury z prawdziwego zdarzenia, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, oddalonych od dużych centrów kulturalnych. Nie każdy może przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by pójść do kina czy teatru. Te funkcje przejmuje więc biblioteka i to nie tylko w wakacje. U nas przez cały rok odbywają się „Bajkowe poranki”, działa też Dyskusyjny Klub Książki dla starszych uczniów szkół podstawowych. Od września rusza druga edycja projektu „Mała książka, wielki człowiek” dla dzieci od 3. roku życia.

Działania Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie można śledzić na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *