Biblioteka Samorządowa w Zelgnie ma już 70 lat. Przetrwała wiele zawirowań politycznych

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
Fot. nadesłane

Zmieniała swoją siedzibę, nazwę, pracowników, ale wciąż jest. I tak 70 lat. Biblioteka Samorządowa w Zelgnie działa nieprzerwanie od 1948 r. Właśnie obchodziła swój jubileusz.

– 70 lat to tysiące książek, tysiące wypożyczeń, tysiące czytelników, wiele pokoleń, setki imprez, spotkań, to też ludzie – bibliotekarze, którzy służyli książce w ciągu tych lat, oraz wiele wzruszeń, radości, smutków… Biblioteka: świadek wydarzeń zachodzących wokół – dzieli się refleksjami Justyna Błaszczyk, dyrektorka Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. 

REKLAMA

Mimo różnych zawirowań politycznych i przemian społecznych biblioteka przetrwała. Filie rodziły się nieco później, ale też mają historię sięgającą już kilkudziesięciu lat. To świadczy o tym, że takie miejsca wciąż są potrzebne, mimo wkraczających coraz bardziej w nasze życie nowoczesnych technologii.

Świadczą o tym też tłumy czytelników i przyjaciół biblioteki, jakie przybyły na jubileusz. Wspólnie z pracownikami podsumowali dorobek minionych 70 lat.

A do „stolika wspomnień” zaproszono Ewę Katlewską, która przepracowała w niej aż 35 lat (1972-2007) oraz Stanisławę Stasieczek, radną i sołtys Zelgna, zaangażowaną w zachowanie i odrestaurowanie budynku pastorówki – od 2014 r. siedziby biblioteki i świetlicy wiejskiej. Refleksjami podzielił się też wójt Jacek Czarnecki, który mówił o obecnej roli bibliotek oraz przeprowadzonych i planowanych inwestycjach w lokale biblioteczne na terenie gminy.

– Chciałabym zaznaczyć ogromną rolę samorządu, którego działalność nastawiona jest na rozwój wszystkich bibliotek gminnych – mówi Błaszczyk. – Filia w Grzywnie była pierwszą wyremontowaną. W kolejnych latach mieliśmy następne inwestycje.

W Skąpem siedziba biblioteki zlokalizowana jest w zmodernizowanym budynku, w Zelgnie w 2014 r. biblioteka przeniosła się ze starego budynku do pastorówki. Teraz na remont czeka Głuchowo – prace rozpoczną się w przyszłym roku, jest już podpisana umowa na dofinansowanie.

– Filia w Głuchowie będzie najbardziej nowoczesnym obiektem z wszystkich czterech filii, jakie posiadamy – mówi dyrektorka. – To innowacyjne oblicze naszych placówek przyciąga nie tylko mieszkańców gminy, ale także bibliotekarzy z całego województwa, którzy nas odwiedzają i podziwiają standard, w jakim pracujemy.

Dziś placówka w Zelgnie oferuje do dyspozycji czytelników całe piętro: wypożyczalnię, czytelnię, kawiarenkę internetową z darmowym dostępem do sieci, kącik dla dzieci oraz salę multimedialną na poddaszu. Kierownikiem biblioteki jest Jolanta Pawełczyk.

W 1990 r. powstała nowa jednostka samorządowa – gmina Chełmża – i ówczesna Rada Gminy jeszcze w tym samym roku powołała Bibliotekę Samorządową w Zelgnie z trzema filiami: w Grzywnie, Głuchowie i Skąpem. Od 2008 r. Biblioteka Samorządowa w Zelgnie funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury.

Przez ten czas zrealizowała wiele projektów, m.in. „Bibliotekę na rowerze”, czyli adresowaną głównie do młodzieży akcję promującą czytelnictwo w miejscach, gdzie nie ma blisko stacjonarnej biblioteki.

– Dzisiaj działalność biblioteki to nie tylko gromadzenie i wypożyczanie książek, ale też szeroka działalność animacyjna i kulturalna w środowisku lokalnym, współpraca z lokalnymi organizacjami, takimi jak rady sołeckie i sołtysi, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, wspieranie przez bibliotekarzy rozmaitych imprez gminnych, takich jak dożynki, gminny dzień dziecka, przegląd kapel w Grzywnie czy piknik w Zalesiu – podsumowuje dyrektorka Biblioteki Samorządowej w Zelgnie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *