Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Jak się zapisać?

Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Osoby powyżej 65 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca 2021 roku zaszczepionych zostanie ponad 2,4 tys. seniorów. Szczepionki przeciw pneumokokom zmniejszają ryzyko zachorowania nawet o 80 proc.

– Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Naszymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

Z programu skorzystać mogą seniorzy, którzy zamieszkują powiaty, gminy i miasta, znajdujące się na liście realizatorów. Ponadto, nie mogły być wcześniej szczepione przyciw pneumokokom i muszą znajdować się w podwyższonej grupie ryzyka, tj. być leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. Połowę kosztów programu pokryją w tym roku jego partnerzy – łącznie 36 powiatów, gmin i miast. Samorząd województwa na realizację programu zarezerwował ponad 360 tys. zł. Koordynacją programu zajmuje się Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. W ubiegłym roku zaszczepiono 1485 osób

To jednak nie jedyny prowadzony przez Urząd Marszałkowski program profilaktyki zdrowotnej. W tym roku kontynuowane mają być również badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej, program profilaktyki wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, a także program profilaktyki upadków.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *