Bezpłatne kursy językowe dla dorosłych. Kto może się zapisać?

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Mieszkańcy regionu mogą wziąć udział w bezpłatnych kursach języka niemieckiego, angielskiego i francuskiego, oferowanych przez samorząd województwa. Do tej pory skorzystało z nich już 3,7 tys. osób. Docelowo ma to być 10 tys. Kolejni chętni wciąż mogą się zgłaszać i podnieść swoje umiejętności w posługiwaniu się jednym z języków obcych.

Z uwagi na trwającą epidemię, konieczne było zmienienie formuły, w jakiej odbywają się kursy. Teraz uczestnicy wezmą w nich udział online – lekcje transmitowane będą na żywo przez internet. Aby zapisać się na kurs trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.projektmowiszmasz.pl.

REKLAMA

– Zdobywanie nowych umiejętności to inwestycja we własną przyszłość. Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni wiele, by umożliwić mieszkańcom naszego regionu, chcącym podnosić swoje kompetencje, odpowiednie warunki do wykorzystania ich potencjału. Naszą ofertę szkoleń językowych dla dorosłych dostosowujemy do obecnej sytuacji epidemicznej – proponujemy nauczanie zdalne, bez wychodzenia z domu – mówi marszałek województwa kujawsko pomorskiego Piotr Całbecki.

Pierwsze kursy językowe ruszyły jeszcze na początku ubiegłego roku. Najpierw stacjonarnie, ale wybuch epidemii wymusił zmianę formuły na online. Spośród dotychczasowych 3,7 tys. uczestników, najwięcej zdecydowało się na kurs języka angielskiego. 

Aktualnie trwa rekrutacja na zajęcia online, ale i stacjonarne. Zdalne nauczanie odbywa się w dwunastoosobowych grupach, a jego szczególną zaletą jest to, że można w nim uczestniczyć bez wychodzenia z domu. Internetowy komunikator za pośrednictwem którego odbywają się kursy działa zarówno na komputerach, jak i tabletach i telefonach. Zajęcia prowadzone są na żywo, co umożliwia uczestnikom zadawanie pytań, zgłaszanie uwag, ale też komunikowanie się z innymi członkami grupy. 

Zajęcia z niemieckiego, angielskiego i francuskiego są całkowicie bezpłatne. Jedyne koszty, jakie trzeba ponieść, to zakup podręczników. Dostępne są dwa rodzaje szkoleń. Pierwszy, trwający ponad rok, obejmuje 180 godzin zajęć. Drugi jest skrócony i trwa od 3 do 4 miesięcy, w trakcie których odbywa się 60 godzin zajęć. Każdy z kursów kończy się egzaminem. Po nim uczestnicy otrzymają certyfikaty, potwierdzające ich poziom znajomości języka, zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. 

Aby wziąć udział w szkoleniach konieczne jest spełnienie kryteriów. Kursy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, posiadających maksymalnie średnie wykształcenie lub bez względu na wykształcenie w przypadku osób z niepełnosprawnością oraz osób powyżej 50 roku życia. Nie mogą wziąć udziału ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. 

Szkolenia finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także z budżetu województwa. Do końca 2021 roku skorzystać ma z nich nawet 10 tys. osób. Marszałkowski projekt realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku i firmę Training House. Jego łączna wartość wynosi 29,2 mln zł, z czego 24,8 mln to wsparcie ze środków unijnych. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *