Bezpłatna kolonoskopia. Trwa program profilaktyki nowotworów

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Badanie kolonoskopowe w Centrum Onkologii, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

18 placówek medycznych z terenu całego województwa przyjmuje zgłoszenia na bezpłatne badania kolonoskopowe, przeprowadzane w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Z takiej formy pomocy może skorzystać jeszcze blisko 13 tys. mieszkańców regionu. 

– Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany  są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Przygotowaliśmy program, którym objętych zostanie łącznie 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa – zaprasza marszałek województwa Piotr Całbecki.   

REKLAMA

Bezpłatne przesiewowe badania kolonoskopowe adresowane są do osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Są to osoby w wieku 50-65 lat, ale i młodsze, które miały w rodzinie stwierdzone przypadki podobnego schorzenia. Zależnie od potrzeb, niektóre z badań przeprowadzane będą przy znieczuleniu ogólnym. W niektórych przypadkach podczas kolonoskopii potrzebna może być niewielka interwencja chirurgiczna, a czasem również pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego. Z programu skorzystało już ponad 12 tys. osób. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Każdy, kto chce skorzystać z darmowych badań, może wybrać dowolną spośród 18 placówek wykonujących je – nie obowiązuje rejonizacja. Lista placówek wykonujących badania.

To nie jedyne realizowane w tym roku marszałkowskie programy profilaktyki zdrowotnej. W tym roku kontynuowane są również badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej, a także program profilaktyki upadków oraz szczepienia przeciw pneumokokom.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *