Będzie więcej porzuceń zwierząt? Koszt ich leczenia wzrośnie o 30 proc.

Box2 Województwo
Fot. Pixabay

Lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 8-procentowym VAT – wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa Ministerstwa Finansów. W praktyce oznacza to wyższe koszty utrzymania schronisk i fundacji opiekujących się zwierzętami. Stawka VAT wzrośnie do 23 procent.

Na pomysł nowelizacji od razu zareagowali obrońcy zwierząt, podkreślając, że w chwili przyjęcia dokumentu proceder porzucania zwierząt się zwiększy.

REKLAMA

– Już teraz widzimy, że właściciele zwierząt nie korzystają z pomocy lekarzy z uwagi na koszty – mówi Agnieszka Szarecka, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. – Czworonogi porzucane są w momencie, kiedy ich stan zdrowia się pogorszy. Trafiają do nas m.in. z dużymi guzami nowotworowymi. Zabiegi już teraz są drogie, a co będzie w przyszłości?

Wzrost podatku VAT o 15 punktów procentowych przełoży się także na funkcjonowanie schronisk i fundacji zajmujących się ratowaniem czworonogów. Usługi sterylizacyjne czy odrobaczanie są w takich miejscach na porządku dziennym.

– Realnie koszt leczenia zwierząt może wzrosnąć o nawet 30 procent – dodaje Szarecka.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt funkcjonuje w Toruniu od 1963 r. W okresie jesienno-zimowym pracownicy i wolontariusze apelują do mieszkańców miasta o wsparcie w postaci koców, kołder, dywanów i wykładzin. Dzięki nim będą mogli zabezpieczyć wybiegi i budy dla psów.

– Schronisko przez cały rok bardzo chętnie przyjmuje także karmy – podkreśla kierownik placówki. – Apelujemy jednak, by wybierać te o dużej zawartości mięsa – minimum 60 proc. Nasze zwierzaki potrzebują siły, by w zdrowiu czekać na nowy dom. Zbilansowana i pełnowartościowa dieta jest w ich przypadku niezwykle ważna.

Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć działalność schroniska, mogą kontaktować się w tej sprawie pod numerem tel. 56 622 48 87. Informacji o potrzebach placówki, uzyskać można także, przyjeżdżając na ul. Przybyszewskiego 3 osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *