Będzie więcej mieszkań czynszowych. Gmina Łysomice i Chełmża podpisały porozumienie

Box2 Wiadomości

Wiceminister Iwona Michałek w piątek 23 kwietnia zorganizowała briefing prasowy, dotyczący końcowego etapu podpisywania porozumień z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Celem współpracy pomiędzy samorządami gminnymi, a KZN-em jest budowa mieszkań czynszowych. Do tej pory na taką współpracę zdecydowały się 4 gminy z powiatu toruńskiego. Teraz dołączyła do nich gmina Łysomice i miasto Chełmża.

Przypominamy, że na mocy podpisanych wcześniej porozumień mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej powstaną w gminie Czernikowo, Zławieś Wielka i Lubicz.

REKLAMA

Nie było do tej pory w Polsce takiego programu mieszkaniowego, który wychodziłby na przeciw oczekiwaniom i samorządów i mieszkańców – mówiła dziś w Łysomicach wiceminister Iwona Michałek.

Łącznie z okręgu toruńsko-włocławsko-grudziądzkiego porozumienia z KZN-em podpisały 44 gminy. Celem jest budowa mieszkań czynszowych. Przeznaczone one będą dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają tzw. zdolność czynszową. Chodzi o osoby, które nie posiadają mieszkania, ale których dochody są jednocześnie zbyt wysokie, aby otrzymać lokal komunalny. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Tym razem porozumienie podpisało 11 kolejnych gmin, w tym gmina Łysomice i miasto Chełmża. Ze wstępnych deklaracji samorządowców wynika, że liczba zaplanowanych do wybudowania mieszkań przekracza już 1 tys. Oznacza to, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego na 100 proc. utworzona zostanie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Wiceminister Iwona Michałek zapewnia, że jeszcze w kwietniu podjęte zostaną odpowiednie uchwały, konieczne do przystąpienia przez samorządy do SIM-u.

Zapotrzebowanie na mieszkania, przede wszystkim dla młodych osób, jest w naszej gminie bardzo duże. Sama gmina nie jest w stanie prowadzić inwestycji budownictwa mieszkaniowego na taką skalę. Szacujemy, że potrzeby mieszkaniowe w gminie Łysomice to ok. 200 mieszkań, zwłaszcza w miejscowościach Ostaszewo i Różankowo, gdzie znajdują się grunty, które można przekazać na rzecz realizacji programu – komentował Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. – To wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom.

W chwili obecnej, jak mówił Jarosław Pucek wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, w gminach trwają intensywne prace nad przygotowaniem gruntów oraz odpowiednich uchwał dla inwestycji. To gminy będą ustalać kryteria, zgodnie z którymi będą przydzielane mieszkania czynszowe. Pierwszy SIM w regionie, jak deklaruje wiceminister Michałek, ma powstać jeszcze przed wakacjami.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *