Będzie trzęsło, ostro! [FELIETON]

Felietony i opinie Wiadomości
Przemysław Termiński, przedsiębiorca

Jako przedsiębiorca patrzę na to, co dzieje się z koronawirusową rzeczywistością w sferze gospodarki – i bardzo się martwię. Wszystkie prognozy i pierwsze ruchy na rynku pracy wskazują na zapaść ekonomii, krach na rynku pracy i galopujący wzrost cen.

Kilka tygodni przed rozpoczęciem ogólnokrajowej kwarantanny pisałem na łamach „Poza Toruń” o wyhamowującej gospodarce i widmie wzrostu inflacji. Teraz wszystko zadzieje się do kwadratu. Nie mam tu tyle miejsca, by napisać o wszystkim, co zostanie dotknięte przez kryzys. Ale jedno jest pewne: bez uczciwej pomocy państwa biznes nie da rady.

REKLAMA

Wysłuchałem środowego wystąpienia pana premiera odnośnie aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej. Przeanalizowałem także materiały na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. I powiem szczerze, że jestem przyjemnie zaskoczony. Naciski przedsiębiorców dały efekt. Ktoś chyba wreszcie w rządzie siadł, posłuchał, pomyślał i wypracował poważne rozwiązania, które – przynajmniej w założeniach – mogą stanowić realne wsparcie dla tonącej gospodarki. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach, ale już samo zastąpienie segregatorów dokumentacji i zaświadczeń oświadczeniami przedsiębiorców wskazuje na przełom w myśleniu o obecnym kryzysie.

Tu nie ma czasu na biurokrację i kwitologię. Również mechanizm częściowych umorzeń subwencji, uzależniony od faktycznego wpływu koronawirusowej epidemii na konkretną firmę, wygląda sensownie. Nie udało mi się tylko znaleźć np. szczegółów, jak miałyby faktycznie działać wakacje składkowe. Jedno, czego mi brakuje, to automatyczne przesunięcie okresu kredytowania, zwłaszcza kredytów obrotowych – o 3-6 miesięcy. Może znajdzie się to w wersji 3.0?

Najbliższe miesiące przyniosą gospodarcze turbulencje. Będzie trzęsło nami, ostro i na wszystkie strony. Jednak są szanse, by nasz samolot przetrwał. To zależy przede wszystkim od empatii ze strony władzy, wpompowania setek miliardów złotych w gospodarkę i odsunięcia polityki na boczny tor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *