Będzie remont Bramki Grudziądzkiej w Chełmnie

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Brama Grudziądzka to jedna z 7 bram wjazdowych do miasta i jedna z dwóch zachowanych do naszych czasów. Niestety jej stan techniczny stale się pogarsza. Miasto, współpracując z parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, podjęło kroki w kierunku zmiany tej sytuacji.

Ekspertyza wykazała przede wszystkim nieprawidłowe wykonanie odwodnienia zabytku, a także wadliwość zastosowanych przy poprzednim remoncie metod konserwatorskich. Przez długie lata poprzez nieprawidłowe odwodnienie dachu woda niszczyła ten zabytkowy obiekt zarówno od wewnątrz, jak i od środka – wyjaśnia Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

REKLAMA

Na podstawie sporządzonej ekspertyzy technicznej można było przygotować kompleksową dokumentację konserwatorską. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania miejskich środków. Dokumentacja to warunek konieczny aplikowania o środki zewnętrzne na remont obiektu. Miasto, parafia i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce zawiązało także porozumienie, którego celem jest aktywizacja kulturalna obiektu.

Wspólnie będziemy starać się znaleźć źródła finansowania na zabezpieczenie i remont Bramki. Mamy nadzieję, że w niedużej perspektywie czasu ten ważny zabytek miasta odzyska dawny blask – podsumowuje Piotr Murawski. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *