Będzie gorąco! Przed nami wysokie temperatury i burze

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay

Weekend zapowiada się upalnie. W Toruniu i okolicach termometry wskażą ponad 30 stopni. Tak wysokie temperatury stwarzają duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, zwłaszcza u osób starszych i dzieci. O czym powinniśmy pamiętać w tak gorące dni?

Policjanci z toruńskiej komendy przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas upałów. Przede wszystkim należy odpowiednio nawadniać organizm, dostarczając mu odpowiednią ilość wody. Zamiast kawy, napojów z dużą ilością cukru oraz alkoholu – lepiej wybrać płyny, zawierające dużą ilość mikroelementów. Należy także unikać przebywania na otwartym słońcu od 10:00 do 17:00, a jeśli już jest to konieczne – trzeba pamiętać o zakryciu głowy i karku oraz noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Niezbędne okażą się także kremy z filtrem, które ochronią skórę przed poparzeniami. Nad wodą nie wolno gwałtownie schładzać ciała, aby uniknąć szoku termicznego.

REKLAMA

Policja po raz kolejny uczula, żeby nie zostawiać w zamkniętych samochodach dzieci i zwierząt.

Zamknięte auto podczas upału może okazać się śmiertelną pułapką, czego dowodem jest coraz większa liczba tego typu zdarzeń – ostrzega asp. Wojciech Chrostowski z KMP Toruń.

Pamiętajmy, że temperatura ciała dzieci poniżej 3. roku życia wzrasta 5 razy szybciej niż osoby dorosłej. Przebywanie w nagrzanym aucie może prowadzić do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co bezpośrednio zagraża życiu dziecka. W takiej sytuacji dzieci nie mają nawet siły, by krzyczeć. Jeśli zauważymy dziecko, zamknięte w aucie, a w pobliżu nie będzie właściciela – mamy prawo wybić szybę i uwolnić malucha. Szukając pomocy, pamiętajmy o numerze alarmowym 112.

Na koniec, zasady postępowania w trakcie gwałtownej burzy. Najlepiej pozostać w domu, ale jeśli już burza zastanie nas na zewnątrz – nie wolno chronić się pod drzewami i liniami energetycznymi. Najbezpieczniej jest skryć się w samochodzie, o ile to możliwe. W przypadku pobytu nad jeziorem lub morzem, należy jak najszybciej wyjść z wody.

Tagged

1 thought on “Będzie gorąco! Przed nami wysokie temperatury i burze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *