Będzie bezpieczniej. W Chełmnie ruszają inwestycje drogowe

Box2 Wiadomości
Chełmno, ul. Lawendowa. Fot. Czas Chełmna

Urząd Miasta Chełmna ubiegał się o dofinansowanie na budowę trzech dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Udało się pozyskać wsparcie finansowe na realizację inwestycji na ul. Lawendowej oraz na osiedlu Wybudowanie. Na liście rezerwowej znajduje się także droga na osiedlu Dworzyska.

W chwili obecnej ul. Lawendowa jest drogą nieutwardzoną, a drogi na os. Wybudowanie i os. Dworzyska to drogi zagęszczone kamieniem. Wszystkie wymagają podjęcia prac inwestycyjnych.

REKLAMA

Wspólnie z Radą Miasta Chełmna zdecydowaliśmy się na budowę dróg w obszarach perspektywicznych z punktu widzenia rozwoju funkcji mieszkaniowej jednorodzinnej w Chełmnie – tłumaczy Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

Wszystkie przedsięwzięcia zostały zaprojektowane z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców oraz najwyższych standardów bezpieczeństwa. Droga na os. Wybudowanie będzie zrealizowana z zastosowaniem konstrukcji betonowej. 

Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie płyty jumbo nowej generacji, niewymagającej dodatkowego odwodnienia. W ramach inwestycji na os. Wybudowanie zostanie zrealizowane oświetlenie LED, jak również częściowo wybudowany zostanie chodnik z kostki polbrukowej – precyzuje Piotr Murawski.

Natomiast ul. Lawendowa i możliwie droga na os. Dworzyska realizowane będą w oparciu o nawierzchnię polbrukową z zastosowaniem odwodnienia liniowego. Wiceburmistrz zdradził nam szczegóły technologiczne inwestycji.

Odwodnienie liniowe zostanie zrealizowane w postaci muldy z rowami samoodparowującymi. Na ul. Lawendowej drogowcy wykonają także chodnik oraz autonomiczne oświetlenie nowego typu, czyli lampy solarne z akumulatorem – uszczegóławia Piotr Murawski. – Na os. Dworzyska w miarę możliwości częściowo zostanie wykonany chodnik, planujemy także uzupełnić oświetlenie. 

Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych pokryje 60 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe 40 proc. wygospodarowano z budżetu miasta. Przetargi już ruszyły. Mieszkańcy mogą spodziewać się rozpoczęcia pierwszych robót w najbliższych tygodniach.

Ekipa budowlana wejdzie na budowę na os. Wybudowanie najpewniej w czerwcu, prace planowo zakończą się we wrześniu. Z kolei budowa drogi na ul. Lawendowej wystartuje najwcześniej w lipcu – podsumowuje Piotr Murawski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *