Będą zmiany w zakresie dożywiania uczniów w gminie Chełmża

Box2 Gmina Chełmża
fot. shutterstock.com

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego w gminie Chełmża nadejdą zmiany w zakresie przygotowywania szkolnych posiłków. Nowe zasady będą z jednej strony zapewniać wszystkim uczniom jednakowy standard odżywiania, a z drugiej wygenerują znaczne oszczędności. Co się zmieni?

Od 1 września kuchnia w Szkole Podstawowej w Sławkowie zostanie zlikwidowana. Oznacza to, że dla wszystkich uczniów szkół na terenie gminy obiady gotowane będą w kuchni w Szkole Podstawowej w Zelgnie, która będzie musiała rozszerzyć swoją działalność.

REKLAMA

– Z kuchni w Zelgnie wyjadą każdego dnia ciepłe posiłki do wszystkich szkół w gminie. Dzięki temu wszyscy uczniowie skorzystają z tego samego standardu dożywiania, a szkoły nie będą już korzystały z posiłków przygotowanych przez firmę cateringową – informuje kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Chełmża Katarzyna Podlaszewska. 

Zmiany w zakresie dożywiania uczniów w gminnych szkołach zostały wprowadzone z kilku powodów. Z jednej strony ułatwi to dystrybucję posiłków. Dowożenie ich z jednego miejsca będzie łatwiejsze, niż robienie tego z dwóch różnych punktów. Ponadto, pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, co wobec rosnących kosztów utrzymania zarówno kuchni, jak i szkolnych stołówek będzie nieocenioną pomocą dla gminnego budżetu. Średni koszt ugotowania jednego obiadu w szkole wynosił w zeszłym roku aż 69,53 zł. Co warto podkreślić, w kwotę tę nie wlicza się “wkład do kotła”, czyli wydatki, jakie trzeba ponieść by zakupić produkty żywnościowe. Zlikwidowanie kuchni w szkole w Sławkowie automatycznie zmniejszy wydatki. Dodatkową zaletą będzie fakt, że takie rozwiązanie przyczyni się znacznie do bardziej racjonalnego wykorzystywania zatrudnionych kadr.

– Kuchnia w Szkole Podstawowej w Zelgnie posiada na tyle odpowiednio duże zaplecze, że jest w stanie gotować obiady dla wszystkich uczniów z terenu gminy. Poza tym, pod względem logistycznym łatwiej będzie rozwozić posiłki do innych szkół tylko z jednej kuchni – uzasadnia Katarzyna Podlaszewska.

Z początkiem nowego roku szkolnego czekają nas więc zmiany, ale dla samych uczniów będą kosmetyczne – dla części z nich obiady gotowane będą po prostu w innym miejscu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *