Będą testy na koronawirusa dla pracowników szpitali i przychodni

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kolejnych 18 tys. testów w kierunku Covid-19 zostanie wykonanych w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Tym razem badania obejmą też personel szpitali i przychodni publicznej służby zdrowia na terenie województwa.

– Nasz program badań wpisuje się w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i przyjęte obecnie przez rząd zasady zmierzające do ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, uzupełniając finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system badań ze wskazań epidemiologicznych. Co ważne, obejmujemy nimi także personel przychodni podstawowej opieki medycznej – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

REKLAMA

Z genetycznych i immunologicznych testów skorzystają lekarze, lekarze stomatologowie, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. Testy rozdzielone zostaną między poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących tam medyków.

Badane będą osoby zdrowe. Tygodniowo badana będzie jedna losowo wybrana osoba z każdego oddziału w danym szpitalu. W przychodniach będzie to natomiast 10 proc. całości personelu na tydzień. Analizą laboratoryjną zajmą się Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy i bydgoski Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny. Zapotrzebowanie na przeprowadzenie testów składa kierownictwo placówek medycznych.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin dostępne są tutaj.

Wartość marszałkowskiego pakietu antykryzysowego wynosi 910 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *