BCK w Łubiance wznowiła działalność. Obowiązują nowe zasady w reżimie sanitarnym

Box2 Łubianka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od wtorku 5 maja w Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance można już wypożyczać książki. Na korzystanie z oferty bibliotecznej w pełnym zakresie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Nowa rzeczywistość nakłada na czytelników szereg obostrzeń, którym muszą się podporządkować. 

Wypożyczanie i zwrot książek muszą odbywać się w rygorze sanitarnym, bo tylko takie działania zapewnią maksymalne bezpieczeństwo pracownikom i mieszkańcom. Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance opracowała zbiór zasad, zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i zaleceniami Biblioteki Narodowej. Wznowienie działalności nastąpiło tylko w zakresie wypożyczeń. W praktyce oznacza to, że w dalszym ciągu nie będą organizowane warsztaty, spotkania czy imprezy czytelnicze. Nadal odwołane pozostają wszystkie zajęcia kulturalno-sportowe. Nie będzie można także korzystać ze zbiorów na miejscu, wolny dostęp również nie jest jeszcze możliwy. 

REKLAMA

Czytelnicy nie mogą poruszać się po bibliotece i samodzielnie wybierać książek – tłumaczy Arkadiusz Podkański, referent ds. promocji, kultury i sportu w Urzędzie Gminy Łubianka. – Najbezpieczniej, jeżeli wcześniej umówią się z pracownikiem na konkretną godzinę. 

Wcześniejsze umówienie pozwoli uniknąć konieczności stania w kolejce, ponieważ czytelnicy obsługiwani są pojedynczo w wydzielonym miejscu. 

Mamy najlepszych czytelników na świecie. Wolne godziny rozchodzą się jak świeże bułeczki – opowiada Danuta Kwiatkowska, dyrektorka BCK w Łubiance.

Obsługę czytelniczą przyspieszy także wcześniejsza rezerwacja konkretnych książek. Wybrane pozycje można zamówić telefoniczne lub on-line za pośrednictwem strony szukamksiazki.pl. W ten sposób możliwe jest również przeglądanie bibliotecznego katalogu bez wychodzenia z domu. Czytelnicy, czekający na wejście, muszą pamiętać o 2-metrowych odstępach między sobą. Kontakt z bibliotekarzem wymaga oczywiście przestrzegania obowiązujących zasad sanitarnych. Koniecznie jest zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk przed wejściem do budynku. Książki należy przekazywać w rękawiczkach i pamiętać o zachowaniu min. 1,5-metrowego dystansu od bibliotekarza.

Zwracane przez czytelników książki kierowane są na 14-dniową kwarantannę – dodaje Arkadiusz Podkański.

Wszystkie zastosowane środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w trosce o zdrowie czytelników, ich rodzin i pracowników instytucji.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *