Bawili się zdrowo. W Łysomicach otwarto nowy ZOZ

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Oficjalne otwarcie nowo wybudowanego Ośrodka Zdrowia w Łysomicach stało się okazją do promowania zdrowego stylu życia i badań profilaktycznych w ramach „Dnia dla zdrowia”, który odbył się w niedzielę 29 sierpnia. Wydarzenie połączono z tradycyjnym piknikiem rodzinnym na zakończenie wakacji.

Obiekt Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach działa już od końca zeszłego roku, gdy wstęgę uroczyście przeciął pierwszy pacjent, jednak z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa większa impreza z okazji jego otwarcia była możliwa dopiero teraz. Również tym razem przecięto symboliczną wstęgę, a następnie mieszkańcy mogli zwiedzić ten nowoczesny obiekt. Wszyscy zainteresowani swoim stanem zdrowia mogli bezpłatnie poddać się badaniom przeprowadzonym przez personel ośrodka oraz firmy zewnętrzne. Można było skorzystać m.in. z profesjonalnej analizy składu ciała, porad dietetyka, badań USG tarczycy, przeglądów stomatologicznych dla dzieci, pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru (osobom zagrożonym cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym przekazano glukometr do samodzielnej kontroli), badań na obecność wirusa HCV, badań na obecność wirusa HIV (poprzedzonych konsultacją psychoterapeuty), badań okulistycznych, a także konsultacji psychologicznych, w tym rozmów o cyberuzależnieniach. Swoje stoisko miało też laboratorium Vitalabo.

REKLAMA

Badania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla wielu osób była to okazja, by po raz pierwszy od dawna zainteresować się swoim stanem zdrowia. Być może dzięki uzyskanej wiedzy na temat swojej kondycji porzucą dotychczasowe niezdrowe nawyki i zwrócą się ku bardziej aktywnemu stylowi życia – mówi Justyna Paczkowska, specjalistka ds. promocji i kultury w Urzędzie Gminy Łysomice.

Po oficjalnej części rozpoczęła się prawdziwa muzyczna uczta. Koncert duetu skrzypcowego Queens of Violin był niezwykle energetyczny i przyciągnął nie tylko miłośników muzyki klasycznej. Utalentowane skrzypaczki specjalizują się w popowo-rockowych aranżacjach motywów z muzyki poważnej i rozrywkowej.
„Dzień dla zdrowia” uświetniły tradycyjnie lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

Na swoich stoiskach panie częstowały wszystkich przygotowanymi przez siebie zdrowymi przekąskami, które były smaczne, barwne, zdrowe i ekologiczne – relacjonuje Justyna Paczkowska. – Z tej okazji KGW wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą deskę ze zdrowymi przekąskami. Wszystkie deski wyglądały jak prawdziwe dzieła sztuki, dlatego jury konkursowe postanowiło nagrodzić jednakowo wszystkich uczestników konkursu.

Swoje stoiska miały również Gminna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łysomicach, Urząd Gminy, który tym razem promował gminną aplikację śmieciową EcoHarmonogram, oraz punkt Narodowego Spisu Powszechnego. W trakcie „Dnia dla zdrowia” nie zabrakło oczywiście mobilnego punktu szczepień przeciwko koronawirusowi, gdzie można było zaszczepić się bez rejestracji. Skorzystało z tej możliwości około 40 osób. Tego dnia na okazałym terenie przy nowym Ośrodku Zdrowia odbył się piknik rodzinny na zakończenie wakacji. Atrakcje dla dzieci przyciągnęły wielu najmłodszych mieszkańców.

Dmuchane place zabaw, warsztaty cyrkowe, fotobudka czy wata oraz popcorn cieszyły się wyjątkowym powodzeniem. W specjalnie przygotowanych strefach gastronomicznych można było zjeść słynną już grochówkę OSP Gostkowo oraz inne przysmaki – wylicza Justyna Paczkowska. – Na zakończenie wystąpił zespół Shadow, który swoim wykonaniem znanych przebojów porwał do tańca najbardziej wytrwałych uczestników.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *