“Barwy” – nowa wystawa czasowa w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od 21 kwietnia w toruńskim centrum nauki będzie dostępna wystawa “Barwy”. Dzięki eksponatom trafimy do fascynującego świata optyki, zjawisk fizycznych odpowiedzialnych za powstawanie barw oraz sposobu ich postrzegania przez obserwatora.

Ekspozycja będzie dostępna na 2. piętrze głównego budynku Młyna Wiedzy. Składa się na nią 18 interaktywnych stanowisk.

REKLAMA

– Cieszymy się, że możemy ją pokazać. Wystawa została stworzona przez Krzysztofa Horodeckiego, który ma nie tylko doświadczenie w budowie ekspozycji, ale również doświadczenie pedagogiczne. W efekcie powstał w pełni autorski program wspomagający nauczanie fizyki, rozwijający umiejętność logicznego myślenia oraz ukierunkowany na odkrywczą pracę w małej grupie – wyjaśnia Agnieszka Woźniak, specjalistka w Dziale Naukowo-Edukacyjnym i Wydarzeń Kulturalnych CNMW. – Wystawa to nie tylko zbiór tematycznych stanowisk. To również nowatorski sposób zwiedzania, maksymalnie motywujący uczestników do aktywnego korzystania ze stanowisk.

Na wystawie “Barwy” zobaczymy takie stanowiska jak: “Taniec kolorów”, “Kolorowe cienie”, “Kostka RGB”, “Odejmowanie kolorów”, “Tęcza w pudełku”, “Obrotowe 3D”, “Wirujący skaner” czy “Rowerowy ekran”.

– Dla przykładu, stanowisko “Taniec kolorów” zawiera źródło światła białego, mamy też dwa pryzmaty, obrotowe lusterko, przeźroczystą bryłę w kształcie walca. Zwiedzający może kierować promień światła na wybrany obszar obrotowego pryzmatu, co pozwala zapoznać się ze zjawiskiem załamania i rozszczepiania światła – mówi Agnieszka Woźniak. – Dodatkowym efektem jest nakładanie się widm, które daje możliwość obserwacji barw, których nie ma w tęczy, czyli na przykład koloru różowego.

Obecnie w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można zwiedzać wystawy: “O obrotach”, “Rzeka”, “przeŻYCIE”, “przeBUDOWA”, “… To takie proste!”, “IDEE” oraz “Wmiksuj się!”. W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji jest dostępna jedyna w Polsce wystawa poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – “Ścieżki dorastania”.

– Przypominamy, że w ramach biletu grupowego na zwiedzanie, grupy szkolne mają możliwość zobaczenia wystawy o dorastaniu – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Ze względu na zbliżający się wysoki sezon w Młynie, zachęcamy do tego, aby szybko podjąć decyzję o wizycie w naszym centrum nauki. Wolne terminy naprawdę znikają bardzo szybko, czemu sprzyja między innymi program “Poznaj Polskę” – dodaje.

Wystawa “Barwy” będzie dostępna do 4 grudnia 2022 roku. Informacje o wszystkich ekspozycjach oraz o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.